niedziela, 18 lipca 2010

Co to jest ciepły montaż okna

Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne, by skutecznie chroniła nas przed zimnem i wilgocią. Pamiętajmy jednak, że o jej efektywności decyduje także prawidłowy montaż.

Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne, by skutecznie chroniła nas przed zimnem i wilgocią. Pamiętajmy jednak, że o jej efektywności decyduje także prawidłowy montaż. Nawet najlepsze okno energooszczędne traci na jakości, jeżeli zostanie niewłaściwie osadzone.

W Polsce najbardziej powszechny jest montaż okien, który opiera się na stosowaniu pianki i silikonu. Metoda ta często wiąże się z powstaniem tzw. mostków termicznych (punkty ścian zewnętrznych przepuszczające ciepło). Ich konsekwencją są zwiększone wydatki na energię a także zawilgocenie izolacji oraz pojawienie się szkodliwego dla zdrowia zagrzybienia. Doskonałą alternatywą tradycyjnej techniki instalacji okien jest ciepły montaż.

- Ciepły montaż to technologia, która zapewnia trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc połączenia okien z murem. Opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach, stąd też jego zamienna nazwa – montaż trójwarstwowy. Warstwa zewnętrzna - paroprzepuszczalna, chroni przed wpływem czynników atmosferycznych i zapewnia szczelne zabezpieczenie przed wodą opadową umożliwiając jednocześnie dyfuzję pary wodnej.

Cały artykuł Ciepły montaż okna znajdziesz tutaj.

środa, 27 stycznia 2010

Wykłady Pawła Mościckiego Archiwum i Utopia

Projekt "Archiwum i utopia w XX wieku" stanowi próbę przemyślenia związku pojęcia archiwum z pojęciem utopii. Analizując praktyki sztuki XX wieku, odwołujące się do archiwum, dokumentu, materiałów historycznych, będziemy poszukiwać w nich śladów utopii. Spróbujemy na nowo zdefiniować utopię – jako pewien „stan skupienia” archiwum ubiegłego wieku.

Wykłady prowadzi Paweł Mościcki - filozof, eseista i tłumacz, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN w Warszawie, autor artykułów i przekładów m.in. w „Principiach”, „Sztuce i filozofii”, „Arteriach”, „Pamiętniku Literackim”, „Res Publice Nowej”, „Kresach”, „Glissandzie”, „Literaturze na Świecie”, „Dialogu”, „Teatrze”. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Zizka, Jacquesa Rancière’a. Redaktor tomu „Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna” (2007) oraz autor książki „Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008)”.

Organizator:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Czas rozpoczęcia:
28 stycznia 2010 o 18:00
Czas zakończenia:
15 kwietnia 2010 o 19:30
Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ulica: Pańska 3
Miejscowość: Warszawa, Poland

wtorek, 26 stycznia 2010

Moebius House

Nowoczesny, przestrzenny i stylowy. Taki jest najnowszy projekt grupy architektonicznej Tony Owen Partners. To połączenie australijskiej Opery oraz Harbour Bridge w Sidney, zamknięte w domu mieszkalnym.

Dom jest przepełniony naturalnym światłem przedostającym się do wnętrza przez szklaną ścianę. Mimo sporej ilości nowoczesnych rozwiązań, autorzy projektu starali się stworzy dzieło w zgodzie z ekologią i naturalnym środowiskiem. Zastosowano najnowsze technologie wentylacji i klimatyzacji współgrające z naturą.

Ideą projektantów było stworzenie domu ściśle związanego z otaczającym krajobrazem. Jednakże ze względu na skomplikowaną geometrię projektu musiał ulec zmianom wcześniejszy system produkcji i montażu, co tylko wzbogaciło go o dodatkowe walory. Mimo zastosowania wielu dizajnerskich rozwiązań, również w aranżacji wnętrz, projekt został stworzony w zgodzie z naturalnym rytmem otaczającego środowiska.