środa, 6 lipca 2011

Transparentne Muzeum Arpa

Niesamowite Muzeum Arpa w Remagen to przykład użycia innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązań w budownictwie publicznym. W konstrukcji budynku zaprojektowanego przez Richarda Meiera zastosowano system osłon przeciwsłonecznych kontrolujących ilość wpadającego przez szyby światła słonecznego oraz przetwarzających promieniowanie na energię cieplną.

Muzeum Arpa w Remagen mieści się w starym budynku, który w latach sześćdziesiątych został uratowany przed wyburzeniem. W chwili obecnej mieści się tam nie tylko muzeum i restauracja, ale także dworzec działającej stacji kolejowej na trasie Koblenz – Bonn. Zabytkowy budynek stacji kolejowej wymagał remontu i przebudowy. Już w 1995 roku postanowiono, że nowy projekt muzeum przygotuje Richard Meier.

Richard Meier, amerykański architekt zainteresowanie mediów posiadł w 1980 roku za sprawą Muzeum Sztuki w Atlancie. Uchodzi za specjalistę od projektowania galerii i muzeów. Potwierdzeniem tego jest przyznana mu 1984 roku nagroda Pritzkera za projekt Centrum im. Gettego – największego wystawienniczego obiektu ostatnich czasów. Jury tak argumentowało swoją decyzję: Dzięki swemu poszukiwaniu klarowności, dzięki eksperymentom, w których starał się zrównoważyć światło i przestrzeń, stworzył pełne życia i oryginalne struktury osobiste. Meier w swoim dorobku ma projekty wielu budynków muzealnych na całym świecie - od Atlanta High Museum w Atlancie i Getty Center w Los Angeles, po Museum of Contemporary Art w Barcelonie i muzeum Ara Pacis w Rzymie. Jednak budynek Muzeum Arpa „należy do najlepszych dzieł, jakie dotychczas stworzył Meier” – tak określiła ten obiekt prasa fachowa.

Czytaj cały artykuł Transparentne Muzeum Arpa.

Brak komentarzy: