środa, 20 maja 2009

Bauhaus XX-XXI

Wystawę dokumentującą najważniejsze osiągnięcia Bauhausu i jego wpływy na dzisiejszą architekturę można oglądać od czwartku w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspozycja "Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe" czynna będzie do 5 lipca.

Wystawę przygotowano w 90. rocznicę powstania szkoły projektowania - Bauhausu, która dała początki temu charakterystycznemu nurtowi architektury i sztuki użytkowej pierwszej połowy XX w. Autorzy ekspozycji starają się dowieść, że dziedzictwo i myśl tej szkoły są nadal aktualne. Przekonują też, że projekty Bauhausu, choć bardzo nowoczesne w wyrazie, wcale nie żyły oderwane od codziennego życia i potrzeb użytkowników.

Główna część wystawy to zdjęcia architektury Bauhausu wykonane współcześnie przez amerykańskiego fotografika Gordona Watkinsona. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu, zbudowanych przed 1933 rokiem, zestawiono z tuzinem współczesnych realizacji architektonicznych, będących dziś kontynuacją idei i stylu Bauhausu.

Wśród klasyków Bauhausu pokazano m.in. tak znane budowle jak Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Toerten, willa Tugendhatów i Niemiecki Pawilon z Wystawy Światowej w Barcelonie. Kontynuacji idei tego stylu doszukano się w budowlach zaprojektowanych na początku XXI w. i rozsianych po całej Europie.

Wystawę otwiera prezentacja bauhausowskiego domu wzorcowego Am Horn wzniesionego w 1923 r. w Weimarze. Był on odpowiedzią Bauhausu na pytanie, jak ludzie będą mieszkać w przyszłości. Poprzez redukcję powierzchni i niekonwencjonalne rozmieszczenie wnętrz wokół centralnego pomieszczenia dom ten miał demonstrować nowy mieszczański styl życia, gdzie udogodnienia techniczne i sprzęty domowe miały zastąpić służbę.

Brak komentarzy: