Biorąc pod uwagę zaostrzające się przepisy w zakresie energooszczędności budynków, Xella Polska uzupełniła System 20 cm o nowy produkt YTONG MULTIPOR. System 20 cm PLUS umożliwia wznoszenie domów posiadających najwyższą z możliwych do osiągnięcia klasę energetyczną A, zarezerwowaną dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Rosnące wymagania rynku materiałów budowlanych kreują popyt na produkty o najwyższej jakości, w tym m.in. materiały energooszczędne. Xella Polska nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, czerpiąc z pełnej wzorów natury. Tym razem uzupełniła składający się z bloczków YTONG i SILKA System 20 cm o trzeci, niezwykły produkt - YTONG MULTIPOR. W rozszerzonym Systemie 20 cm PLUS elementy YTONG MULTIPOR znajdują zastosowanie jako druga murowana warstwa ścian zewnętrznych.
YTONG MULTIPOR to niezwykle lekka odmiana betonu komórkowego. W połączeniu z bloczkami YTONG tworzy dwuwarstwową ścianę o doskonałych parametrach cieplnych, gwarantującą wysoki komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji budynku. System 20 cm PLUS daje tym samym możliwość wyboru pomiędzy ścianami spełniającymi wymagania normowe, ścianami spełniającymi wymagania dla budynków energooszczędnych (U ≤ 0,20), a nawet - wymagania dla budynków pasywnych.
YTONG MULTIPOR produkowany jest w postaci bloczków o długości 600 mm i wysokości 390 mm. Ze względu na różne możliwości zastosowania, grubość bloczków mieści się w skali od 50 do 200 mm. Podobnie jak YTONG i SILKA, YTONG MULTIPOR jest wytrzymały, nie zmienia swoich kształtów w czasie, jest materiałem ekologicznym i paroprzepuszczalnym. Stanowi całkowicie niepalną warstwę budynku. Wszystkie te cechy zawdzięcza mineralnemu i naturalnemu pochodzeniu. Bloczki są lekkie, proste w montażu i łatwo poddają się obróbce. Dzięki wspólnym cechom elementów Systemu 20 cm PLUS możliwe jest wznoszenie dwuwarstwowych ścian energooszczędnych z jednolitego materiału - betonu komórkowego.
System 20 cm PLUS to kolejne wybiegające w przyszłość rozwiązanie systemowe, jakie zamieszczamy w swojej ofercie - mówi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska. - Tym razem skupiliśmy się na energooszczędności, dążąc do sprostania zaostrzającym się przepisom, w świetle których od 1 stycznia 2009 każdy nowy budynek będzie musiał posiadać certyfikat energetyczny. Takie świadectwo energetyczne nie tylko wskaże klasę energetyczną obiektu, ale też będzie miało wpływ na jego cenę zakupu i sprzedaży - dodaje.
System 20 cm PLUS to doskonałe połączenie białej technologii budowlanej. Zachowując znaną od wieków zasadę złotego podziału, trzy elementy: SILKA, YTONG i YTONG MULTIPOR tworzą idealną całość spełniającą potrzeby mieszkańców zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości. Budowanie staje się lekkie.
Szczegóły techniczne dotyczące materiału YTONG MULTIPOR znajdują się na stronie www.xella.pl/html/pol/pl/7318.php.
O królewskiej sztuce architektury, technologiach budowlanych i potrzebach współczesnego człowieka
czwartek, 20 listopada 2008
niedziela, 16 listopada 2008
Twórczość w przestrzeni publicznej
Wszystkich zainteresowanych zapraszam na wykład mgr Magdaleny Zdrenki-Ciałkowskiej pt. “It’s more about possibilities, not solutions.” Twórcze realizacje w przestrzeni publicznej. Wykład odbędzie się 19 listopada o godz. 14.30 w budynku Zakładu Edukacji Artystycznej, ul. Sienkiewicza 6, sala nr 15 w Toruniu.
Magdalena Zdrenka - Ciałkowska
Doktorantka z zakresu nauk o sztuce w Katedrze Sztuki Nowoczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, słuchaczka studiów podyplomowych marketing w kulturze w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Podyplomowego Studium Promocji i Reklamy Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jako dziennikarka współpracuje z magazynem Pro-kreacja. Specjalizuje się w tematyce z zakresu reklamy i designu.
“It’s more about possibilities, not solutions.” Twórcze realizacje w przestrzeni publicznej.
Sztuka w przestrzeni publicznej jest zjawiskiem , które pojawiło się XX wieku. Prezentację na temat występowania sztuki w publicznej przestrzeni rozpocznę kilkoma słowami wstępu na temat antropologii przestrzeni miejskiej, postaci flâneura , koncepcji W.Benjamina, Z.Baumana, koncentrując się na refleksji H. Peatzolda. Świat ponowoczesny wieloznaczny, pozbawiony jednej drogi jest w gruncie rzeczy światem zagubionym, który potrzebuje nowego ośrodka, nowej metanarracji, która wprowadziłaby jakiś, chociaż przybliżony ład do naszego świata. Flâneur intelektualista w tym wypadku artysta, może być czynnikiem, który wpływając na ten stan rzeczy może tę sytuację zmienić.
“It’s more about possibilities, not solutions.”
Twórcze realizacje w publicznej przestrzeni to prezentacja projektów artystycznych kilkunastu współczesnych artystów ze świata, którzy poprzez swoją działalność artystyczną przeobrażają się w postacie flâneuri-intelektualistów, przekształcają obserwację miejską w twórczość artystyczną, rozumianą często jako krytyczną teorię kultury, życia i miasta.
Magdalena Zdrenka - Ciałkowska
Doktorantka z zakresu nauk o sztuce w Katedrze Sztuki Nowoczesnej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, słuchaczka studiów podyplomowych marketing w kulturze w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Podyplomowego Studium Promocji i Reklamy Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jako dziennikarka współpracuje z magazynem Pro-kreacja. Specjalizuje się w tematyce z zakresu reklamy i designu.
“It’s more about possibilities, not solutions.” Twórcze realizacje w przestrzeni publicznej.
Sztuka w przestrzeni publicznej jest zjawiskiem , które pojawiło się XX wieku. Prezentację na temat występowania sztuki w publicznej przestrzeni rozpocznę kilkoma słowami wstępu na temat antropologii przestrzeni miejskiej, postaci flâneura , koncepcji W.Benjamina, Z.Baumana, koncentrując się na refleksji H. Peatzolda. Świat ponowoczesny wieloznaczny, pozbawiony jednej drogi jest w gruncie rzeczy światem zagubionym, który potrzebuje nowego ośrodka, nowej metanarracji, która wprowadziłaby jakiś, chociaż przybliżony ład do naszego świata. Flâneur intelektualista w tym wypadku artysta, może być czynnikiem, który wpływając na ten stan rzeczy może tę sytuację zmienić.
“It’s more about possibilities, not solutions.”
Twórcze realizacje w publicznej przestrzeni to prezentacja projektów artystycznych kilkunastu współczesnych artystów ze świata, którzy poprzez swoją działalność artystyczną przeobrażają się w postacie flâneuri-intelektualistów, przekształcają obserwację miejską w twórczość artystyczną, rozumianą często jako krytyczną teorię kultury, życia i miasta.
Etykiety:
przestrzeń publiczna,
toruń,
wykład,
zdrenka-ciałkowska
wtorek, 11 listopada 2008
Izolacja balkonu
Nieocieplony balkon to przyczyna powstawania mostków termicznych. Przypomina o tym w swoim artykule Bartłomiej Monczyński. Jak twierdzi autor, nawet w przypadku wykonania prawidłowej termoizolacji ścian, balkon, który stanowi niejako „wyprowadzenie” żelbetowej (czyli materiału o wysokiej przewodności cieplnej) płyty stropowej poza obrys budynku, powoduje przerwanie ciągłości izolacji.
Skutkuje to znacznymi stratami energii (podwyższone koszty ogrzewania ale również zwiększona emisja CO2) a także powstawanie warunków sprzyjających rozwojowi grzybów pleśniowych wewnątrz pomieszczeń.
Jednostronne (od góry lub od dołu) zaizolowanie płyty balkonowej praktycznie nie zmienia sytuacji. Ciepło bowiem wciąż migruje w stronę niezaizolowanej powierzchni i straty ciepła zostają ograniczone w bardzo małym stopniu. Dodatkowo temperatura powierzchni przegród wewnętrznych stykających się z mostkiem cieplnym spada poniżej temperatury tworzenia się grzybów pleśniowych (wynoszącej ok. 12,6 °C przy temperaturze powietrza 20 °C i 50 % względnej wilgotności powietrza).
W przypadku obłożenia płyty balkonowej ze wszystkich stron izolacją, skuteczność ocieplenia wyraźnie wzrasta, jednak energia cieplna wciąż jest transportowana w głąb balkonu.
Zastosowanie izolacji termicznej w miejscu połączenia konstrukcji stropu z płytą balkonu pozwala zachować ciągłość pionowej izolacji termicznej, sprawia, że jedynym „zimnym” elementem pozostaje płyta (zostaje wyeliminowany mostek cieplny), w związku z czym zminimalizowane zostaje ryzyko rozwoju pleśni wewnątrz budynku.
Cały artykuł dostępny tutaj.
Skutkuje to znacznymi stratami energii (podwyższone koszty ogrzewania ale również zwiększona emisja CO2) a także powstawanie warunków sprzyjających rozwojowi grzybów pleśniowych wewnątrz pomieszczeń.
Jednostronne (od góry lub od dołu) zaizolowanie płyty balkonowej praktycznie nie zmienia sytuacji. Ciepło bowiem wciąż migruje w stronę niezaizolowanej powierzchni i straty ciepła zostają ograniczone w bardzo małym stopniu. Dodatkowo temperatura powierzchni przegród wewnętrznych stykających się z mostkiem cieplnym spada poniżej temperatury tworzenia się grzybów pleśniowych (wynoszącej ok. 12,6 °C przy temperaturze powietrza 20 °C i 50 % względnej wilgotności powietrza).
W przypadku obłożenia płyty balkonowej ze wszystkich stron izolacją, skuteczność ocieplenia wyraźnie wzrasta, jednak energia cieplna wciąż jest transportowana w głąb balkonu.
Zastosowanie izolacji termicznej w miejscu połączenia konstrukcji stropu z płytą balkonu pozwala zachować ciągłość pionowej izolacji termicznej, sprawia, że jedynym „zimnym” elementem pozostaje płyta (zostaje wyeliminowany mostek cieplny), w związku z czym zminimalizowane zostaje ryzyko rozwoju pleśni wewnątrz budynku.
Cały artykuł dostępny tutaj.
sobota, 8 listopada 2008
Konkursy Architektoniczne - teoria i praktyka
Fundacja Twórców Architektury organizuje 22 stycznia 2009 roku na poznańskiej BUDMIE seminarium poświęcone konkursom architektonicznym.
Konkursy Architektoniczne - teoria i praktyka. Dlaczego warto organizować konkursy architektoniczne?
Spotkanie dwu panelowe, każdy panel około 120 minut.
Panel I -10.00
Konkurs architektoniczny w praktyce Zamówień Publicznych
- konkurs czy przetarg?
- Typy konkursu
- regulamin konkursu
- warunki konkursu
- skład sędziowski – regulamin prac jury
- rezultat konkursu - co po konkursie
Prowadzący:
Eliza Niewiadomska , prawnik b. dyrektor dep. Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych , obecnie z-ca dyrektora Departamentu Inwestycji i Zakupów PGE
Jacek Lenart , architekt, członek IA, SARP, sędzia konkursowy, uczestnik wielu konkursów
2 x 45 minut + 30 minut na pytania , po prelekcjach lub w trakcie
Przerwa kawowa 30 minut
Panel II – 12.30
Praktyka konkursów architektonicznych w Polsce
12.30 Wprowadzenie w temat – Konkursy Architektoniczne w Polsce i na świecie – opinia porównawcza ( tyt. roboczy) , arch. Wojciech Kaczura
13.00 Udział w konkursach architektonicznych – okiem architekta , dr arch. Roman Rutkowski
13.30 Organizacja Konkursów Architektonicznych – doświadczenia wrocławskie, arch. miejski Wrocławia Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa arch. Piotr Fokczyński
+ 30 minut na ewentualne pytania do prelegentów, dyskusję.
Seminarium towarzyszyć będzie publikacja zawierająca krótkie wypowiedzi prelegentów.
Konkursy Architektoniczne - teoria i praktyka. Dlaczego warto organizować konkursy architektoniczne?
Spotkanie dwu panelowe, każdy panel około 120 minut.
Panel I -10.00
Konkurs architektoniczny w praktyce Zamówień Publicznych
- konkurs czy przetarg?
- Typy konkursu
- regulamin konkursu
- warunki konkursu
- skład sędziowski – regulamin prac jury
- rezultat konkursu - co po konkursie
Prowadzący:
Eliza Niewiadomska , prawnik b. dyrektor dep. Prawnego Urzędu Zamówień Publicznych , obecnie z-ca dyrektora Departamentu Inwestycji i Zakupów PGE
Jacek Lenart , architekt, członek IA, SARP, sędzia konkursowy, uczestnik wielu konkursów
2 x 45 minut + 30 minut na pytania , po prelekcjach lub w trakcie
Przerwa kawowa 30 minut
Panel II – 12.30
Praktyka konkursów architektonicznych w Polsce
12.30 Wprowadzenie w temat – Konkursy Architektoniczne w Polsce i na świecie – opinia porównawcza ( tyt. roboczy) , arch. Wojciech Kaczura
13.00 Udział w konkursach architektonicznych – okiem architekta , dr arch. Roman Rutkowski
13.30 Organizacja Konkursów Architektonicznych – doświadczenia wrocławskie, arch. miejski Wrocławia Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa arch. Piotr Fokczyński
+ 30 minut na ewentualne pytania do prelegentów, dyskusję.
Seminarium towarzyszyć będzie publikacja zawierająca krótkie wypowiedzi prelegentów.
Etykiety:
architektura,
budma,
fta,
konkurs,
poznań,
seminarium,
targi
piątek, 7 listopada 2008
Zabytki powojennego modernizmu
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza 1 grudnia (poniedziałek) o godz. 17 (Toruń, ul. Ducha Św. 6) na wykład Szymona Piotra Kubiaka pt. Berlin: zabytki powojennego modernizmu (wstęp wolny).
Szymon Piotr Kubiak, zafascynowany korzeniami i dwudziestowiecznymi perypetiami modernizmu, proponuje podróż w lata dwóch powojennych dekad w historycznej stolicy Niemiec. ‘W ostatnich latach odbyło się w Niemczech kilka wystaw prezentujących „narodowy” dorobek modernizmu architektonicznego. Wiele z nich miało charakter rocznicowych wspomnień, jak te poświęcone 50-leciu Międzynarodowej Wystawy Budownictwa INTERBAU (1957-2007) czy 100-leciu organizacji Deutscher Werkbund (1907-2007). Ojczyzna Waltera Gropiusa i Ludwiga Miesa van der Rohe, od dawna kojarzona z kolebką nowoczesnego ruchu w sztukach projektowych, została wówczas przedstawiona jako ważny ośrodek awangardy również w 2. połowie XX wieku. Co więcej, imprezy typu objazdowej ekspozycji „Ostmoderne. Architektura w Berlinie 1945-1965” uświadomiły, wbrew utartym stereotypom, że wartościowe dzieła nurtu powstawały zarówno w Republice Demokratycznej jak i Federalnej, a dużej ich liczbie należy się nie tylko naukowa refleksja, ale i opieka konserwatorska. W wykładzie zostaną zaprezentowane najciekawsze realizacje lat 50. i 60. w Berlinie, najpełniej ilustrujące ideologiczne powikłania dyskursu modernistycznego’. (Sz. P. Kubiak)
Szymon Piotr Kubiak - Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk sztuki, krytyk architektury, specjalizujący się w tematyce związanej z zagadnieniami z dziedziny historii nowoczesnej architektury i designu niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. Tematykę tę omawiał na łamach „Arteonu, „Artium Quaestiones”, „Artluka”, „Gazety Malarzy i Poetów”, „Gazety Wyborczej”, „Przeglądu Zachodniego”, „Przekroju”, „Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej”. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską dotycząca problemu tożsamości (głównie narodowej) w architekturze Poznania dwudziestolecia międzywojennego.
Współczesną architekturę cechuje różnorodność, bogactwo form, wielość postaw i tendencji, wręcz nieograniczone możliwości techniki budowlanej. Wykłady w Galerii Sztuki „Wozownia” próbują pokazać i przybliżyć to, co najciekawsze w tej dziedzinie sztuki. Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach. Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska.
Szymon Piotr Kubiak, zafascynowany korzeniami i dwudziestowiecznymi perypetiami modernizmu, proponuje podróż w lata dwóch powojennych dekad w historycznej stolicy Niemiec. ‘W ostatnich latach odbyło się w Niemczech kilka wystaw prezentujących „narodowy” dorobek modernizmu architektonicznego. Wiele z nich miało charakter rocznicowych wspomnień, jak te poświęcone 50-leciu Międzynarodowej Wystawy Budownictwa INTERBAU (1957-2007) czy 100-leciu organizacji Deutscher Werkbund (1907-2007). Ojczyzna Waltera Gropiusa i Ludwiga Miesa van der Rohe, od dawna kojarzona z kolebką nowoczesnego ruchu w sztukach projektowych, została wówczas przedstawiona jako ważny ośrodek awangardy również w 2. połowie XX wieku. Co więcej, imprezy typu objazdowej ekspozycji „Ostmoderne. Architektura w Berlinie 1945-1965” uświadomiły, wbrew utartym stereotypom, że wartościowe dzieła nurtu powstawały zarówno w Republice Demokratycznej jak i Federalnej, a dużej ich liczbie należy się nie tylko naukowa refleksja, ale i opieka konserwatorska. W wykładzie zostaną zaprezentowane najciekawsze realizacje lat 50. i 60. w Berlinie, najpełniej ilustrujące ideologiczne powikłania dyskursu modernistycznego’. (Sz. P. Kubiak)
Szymon Piotr Kubiak - Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Historyk sztuki, krytyk architektury, specjalizujący się w tematyce związanej z zagadnieniami z dziedziny historii nowoczesnej architektury i designu niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. Tematykę tę omawiał na łamach „Arteonu, „Artium Quaestiones”, „Artluka”, „Gazety Malarzy i Poetów”, „Gazety Wyborczej”, „Przeglądu Zachodniego”, „Przekroju”, „Zeszytów Naukowych Politechniki Poznańskiej”. Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską dotycząca problemu tożsamości (głównie narodowej) w architekturze Poznania dwudziestolecia międzywojennego.
Współczesną architekturę cechuje różnorodność, bogactwo form, wielość postaw i tendencji, wręcz nieograniczone możliwości techniki budowlanej. Wykłady w Galerii Sztuki „Wozownia” próbują pokazać i przybliżyć to, co najciekawsze w tej dziedzinie sztuki. Zapraszamy na wykłady wszystkich, którzy architekturą się interesują, chcą lepiej zrozumieć założenia i różnorodne nurty współczesnej architektury, nauczyć się lepiej ją postrzegać i zobaczyć, że architektura może być odczytywana na wielu poziomach. Autorka cyklu wykładów o architekturze współczesnej: Teresa Dudzińska.
sobota, 1 listopada 2008
Bez świadectwa energetycznego na sprzedaż
Staram się na bieżąco informować czytelników bloga o informacjach dotyczących wprowadzanych na rynek budowlany świadectw energetycznych. Tym razem na sieci pojawił się ciekawy artykuł Piotra Kiełkiewicza, opublikowany w dzienniku Rzeczpospolita.
Autor przypomina, że od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy prawa budowlanego. Wszystkie oddawane do użytkowania budynki oraz te, które będą sprzedawane, powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zmiany te, to skutek wprowadzenia do naszych przepisów postanowień dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2002 roku, zwanej też Dyrektywą EPBD.
Świadectwo ma zobrazować charakterystykę energetyczną nieruchomości. To nic innego jak zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia. Świadectwa będą wydawane tylko przez upoważnione osoby. Ich rejestr prowadzony będzie przez ministra właściwego do spraw budownictwa w formie elektronicznej.
Dla jakich budynków
Świadectwo będą musiały posiadać wszystkie nowo oddawane do użytku budynki oraz te, które będą przedmiotem obrotu, czyli sprzedaży lub wynajmu. Obowiązek posiadania świadectwa nie będzie dotyczył budynków:
>>> podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
>>> używanych jako miejsca kultu do działalności religijnej,
>>> które będą używane nie dłużej niż dwa lata,
>>> obiektów niezamieszkałych a użytkowanych na cele gospodarki rolnej,
>>> przemysłowych i gospodarczych, których zapotrzebowanie na energię nie przekracza 50 kWh/mkw./rok,
>>> mieszkalnych, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku (a więc np. sezonowe domki letniskowe),
>>> wolno stojących o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 mkw.
Kogo dotkną zmiany
Zmiany w największym stopniu dotkną inwestorów nowo budowanych obiektów, np. deweloperów. Inwestor, zgłaszając zakończenie budowy lub występując z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku, będzie musiał dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Brak świadectwa, będzie skutkował tym, że nie otrzyma pozwolenia na użytkowanie budynku.
W mniejszym stopniu zmiany dotkną właścicieli już użytkowanych nieruchomości. Również i oni będą musieli uzyskać świadectwo, jeśli będą chcieli zbyć lub wynająć budynek. Jednak nie przewidziano sankcji na wypadek jego braku.
Co gdy nie ma dokumentu
Zmiany nie powinny mieć większego wpływu na obrót nieruchomościami. Brak świadectwa nie powinien uniemożliwić zbywania czy też wynajmu nieruchomości. Nie ma podstaw do twierdzenia, że po 1 stycznia 2009 r. notariusz będzie mógł odmówić sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy czynność prawna byłaby sprzeczna z prawem. Tymczasem żaden przepis nie łączy z brakiem świadectwa nieważności czy bezskuteczności czynność prawnej.
Tylko od woli stron umowy zależeć będzie, czy mimo braku świadectwa charakterystyki energetycznej zdecydują się na zawarcie umowy. Klasyfikacja budynku zawarta w świadectwie z pewnością będzie kształtowała cenę – im gorszy wynik, tym tańszy budynek. Dlaczego? Bo wymaga więcej energii.
Piotr Kiełkiewicz jest pracownikiem kancelarii prawniczej Janowski Kłossowski Dąbrowska Ignatjew s.c.
Autor przypomina, że od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy prawa budowlanego. Wszystkie oddawane do użytkowania budynki oraz te, które będą sprzedawane, powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zmiany te, to skutek wprowadzenia do naszych przepisów postanowień dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2002 roku, zwanej też Dyrektywą EPBD.
Świadectwo ma zobrazować charakterystykę energetyczną nieruchomości. To nic innego jak zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczących obliczeniowego zapotrzebowania na energię na cele centralnego ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej także oświetlenia. Świadectwa będą wydawane tylko przez upoważnione osoby. Ich rejestr prowadzony będzie przez ministra właściwego do spraw budownictwa w formie elektronicznej.
Dla jakich budynków
Świadectwo będą musiały posiadać wszystkie nowo oddawane do użytku budynki oraz te, które będą przedmiotem obrotu, czyli sprzedaży lub wynajmu. Obowiązek posiadania świadectwa nie będzie dotyczył budynków:
>>> podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
>>> używanych jako miejsca kultu do działalności religijnej,
>>> które będą używane nie dłużej niż dwa lata,
>>> obiektów niezamieszkałych a użytkowanych na cele gospodarki rolnej,
>>> przemysłowych i gospodarczych, których zapotrzebowanie na energię nie przekracza 50 kWh/mkw./rok,
>>> mieszkalnych, które są przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku (a więc np. sezonowe domki letniskowe),
>>> wolno stojących o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 mkw.
Kogo dotkną zmiany
Zmiany w największym stopniu dotkną inwestorów nowo budowanych obiektów, np. deweloperów. Inwestor, zgłaszając zakończenie budowy lub występując z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku, będzie musiał dołączyć kopię świadectwa charakterystyki energetycznej. Brak świadectwa, będzie skutkował tym, że nie otrzyma pozwolenia na użytkowanie budynku.
W mniejszym stopniu zmiany dotkną właścicieli już użytkowanych nieruchomości. Również i oni będą musieli uzyskać świadectwo, jeśli będą chcieli zbyć lub wynająć budynek. Jednak nie przewidziano sankcji na wypadek jego braku.
Co gdy nie ma dokumentu
Zmiany nie powinny mieć większego wpływu na obrót nieruchomościami. Brak świadectwa nie powinien uniemożliwić zbywania czy też wynajmu nieruchomości. Nie ma podstaw do twierdzenia, że po 1 stycznia 2009 r. notariusz będzie mógł odmówić sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy czynność prawna byłaby sprzeczna z prawem. Tymczasem żaden przepis nie łączy z brakiem świadectwa nieważności czy bezskuteczności czynność prawnej.
Tylko od woli stron umowy zależeć będzie, czy mimo braku świadectwa charakterystyki energetycznej zdecydują się na zawarcie umowy. Klasyfikacja budynku zawarta w świadectwie z pewnością będzie kształtowała cenę – im gorszy wynik, tym tańszy budynek. Dlaczego? Bo wymaga więcej energii.
Piotr Kiełkiewicz jest pracownikiem kancelarii prawniczej Janowski Kłossowski Dąbrowska Ignatjew s.c.
Etykiety:
certyfikat,
dyrektywa,
epbd,
kiełkiewicz,
świadectwa energetyczne
Subskrybuj:
Posty (Atom)