sobota, 27 grudnia 2008

Lwów i art deco

Na temat art deco pojawiały się kilkukrotnie artykuły na blogu Architektura i Budownictwo. W pierwszej połowie XX wieku dzieła architektury art déco nie były tak licznie reprezentowane w Polsce, jak wcześniejsze budowle secesyjne. Dzisiaj też rzadko je dostrzegamy, a na tle europejskim realizacje architektoniczne art deco powstałe w Polsce, były znaczące i różnorodne. Przykłady budowli art déco, czy tylko elementów tego stylu, są do dziś obecne w strefie miejskiej zabudowy Warszawy, Stalowej Woli, czy Lwowa.

W regionalnym środowisku kulturowym Lwowa w latach 1910-1930 uformowała się swoista wersja stylu art déco. Wersja oryginalna i wszechstronna. Formy art déco znajdują odzwierciedlenie w kompozycjach przestrzennych budowli, gdzie rytmicznie przeplatają się architektoniczne przestrzenie, tworząc zygzakowatą konfigurację, wyraźnie ukazującą kontrastową grę światłocienia, projektowaną przez takich architektów, jakW. Minkiewicz, T. Pisiewicz czy T. Wróbel. Mnóstwo ciekawych informacji można na ten temat znaleźć tutaj.

Również słynny ratusz lwowski miał swoją przygodę z art deco. Według tradycji, ratusz - jako siedziba władz miasta Lwowa, stanowił środek organizmu miejskiego, zwłaszcza w okresie samorządu Lwowa. Główny gmach mieszkańcy zwali Kapitolem. Wygląd starego ratusza, który nie zachował się do naszych czasów, przypomina nam akwarela Jerzego Głogowskiego, namalowana na początku XIX wieku.

Rekonstrukcję ratusza przeprowadzono w latach 1928-1929. Wówczas też jego wnętrza, a w szczególności sala rady miejskiej, zostały przebudowane w stylach konstruktywizmu i art deco. Projektantami nowego rozwiązania byli Witold Rawski i Rudolf Martula. Sala główna otrzymała żelbetowy strop, dekorowany kasetonami oraz ornamentem.

Ścienne malowidło artysty Maurycego Flecka (1906) zostało zamalowane, zaś obraz Jana Styki „Polonia" z sali rady przeniesiono do miejskiej Galerii Narodowej. To właśnie Witold Rawski, zwolennik modernizacji w stylu art deco, stworzył w 1928 r. szkice malowideł ściennych w gabinecie prezydenta miasta, zamiast secesyjnego wystroju wnętrza gabinetu z 1905 r.

niedziela, 21 grudnia 2008

Inteligencja w budynkach mieszkalnych

Współczesne budownictwo spotyka się na każdym kroku z nowymi technologiami. Tradycyjne instalacje elektryczne wychodzą z mody. Przychodzi więc czas na nowoczesne rozwiązania bezprzewodowe, takie jak instalacje oparte o rozwiązania Unica Wireless firmy Schneider Electric. Ten rozpoznawany na polskim rynku producent dynamicznie walczy o laur pierwszeństwa w kilku sektorach: rozdziału energii i automatyki przemysłowej oraz budownictwa komercyjnego i mieszkaniowego.

Tak szeroki zakres działalności sprawia, że podobnie jak na świecie i u nas Schneider Electric jest postrzegany jako uznany lider na tych samych rynkach, który zapewnia całościowe rozwiązania łączące oprogramowanie, komunikację i usługi.

Unica Wireless to bezprzewodowy system sterowania oświetleniem i innymi urządzeniami w naszym domu. Jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla nowych budynków, jak i dla mieszkań z już istniejącą tradycyjną instalacją elektryczną. Komunikacja urządzeń sterujących odbywa się drogą radiową, dzięki czemu nie ma potrzeby montowania specjalnej sieci instalacyjnej.

Poszukiwaczy nowoczesnych rozwiązań zainteresują również jubileuszowe, dwudzieste już Międzynarodowe Targi Komunikacji Elektronicznej Intertelecom, które odbędą się w Łodzi 17-19 marca 2009 r. Targi Intertelecom od wielu lat należą one do największych i najważniejszych imprez branży IT w naszej części Europy. A tu reklama przyszłorocznej imprezy:

piątek, 19 grudnia 2008

Tworzywo lub miedź w instalacjach domowych

Współczesny dom to wysoce skomplikowana struktura. Domowe instalacje składają się z wielu elementów, takich jak rury. Te najpopularniejsze w użytku produkowane są z miedzi, stali ocynkowanej lub tworzyw sztucznych. Wiele zalet mają jednak również rury warstwowe, z tworzywa z metalową wkładką. Do ich produkcji używa się polichlorku winylu, polietylenu, polibutylenu i polipropylenu. Temat rur, czyli domowych instalacji poruszył portal TermoDom.pl.

Tradycyjnie średnicę rur podawało się w calach, ale obecnie coraz częściej stosuje się system metryczny. W instalacjach wodociągowej i grzewczej budynku mieszkalnego najczęściej jest to 1/2 cala, czyli ok. 15 mm, co typowe w przypadku rur prowadzących do baterii umywalkowej czy zlewozmywakowej, spłuczek i grzejników.

W instalacjach wymagane są często rury o większym przekroju – ¾ cala (20 mm), np. w przypadku baterii wannowej czy w niektórych typach spłuczek ustępowych. Przewody doprowadzające wodę na inną kondygnację (piony) mają średnice 1 lub 1 1/4 cala, czyli odpowiednio 25 lub 32 mm. Natomiast rury instalacji odprowadzającej wodę, np. z umywalki, mają średnicę 40 mm, a 50 mm, gdy chodzi o zlewozmywak, pralkę czy krótkie odprowadzenie z wanny, z kolei 70 mm przy długim odprowadzeniu z wanny i 100 mm dla miski ustępowej.

Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Rury metalowe cechuje duża odporność mechaniczna na różnego typu uszkodzenia, natomiast te z tworzyw - duża elastyczność. Z kolei rury z polibutylenu są na tyle giętkie, że można zrezygnować z użycia kolanek, a tylko wyginać je zgodnie z potrzebami. Wszystko więc zależy od rodzaju instalacji i potrzeb inwestora.

Podstawową różnicą między różnymi typami rur jest sposób ich łączenia, który powinien zawsze uwzględniać specyfikę materiału i jego rozszerzalność cieplną. Pamiętać bowiem trzeba, iż każdy materiał ulega zmianom pod wpływem temperatury, stąd rury mogą ulegać wydłużeniu. Najmocniej rozszerza się polietylen, najsłabiej stal ocynkowana i miedź. Są to zjawiska niekorzystne, gdyż źle umocowane rury mogą pękać, szczególnie na łączeniach. Cały artykuł tutaj.

środa, 17 grudnia 2008

Kryzys budownictwa na Ukrainie

W całym roku 2008 wartość produkcji budowlanej na Ukrainie spadnie o ponad 12 procent – podaje zatrważające dane serwis Money.pl. Przypominają też o raporcie firmy PMR, według którego w ostatnich pięciu latach rynek budowlany na Ukrainie wzrastał średnio w tempie dwucyfrowym.

- Od początku 2008 roku widać jednak wpływ światowego kryzysu finansowego, który spowodował, że ukraińskie banki są mniej skłonne do kredytowania inwestycji deweloperskich z jednej strony, z drugiej zaś do udzielania pożyczek na zakup nieruchomości przez społeczeństwo - zauważają analitycy PMR.

Według raportu 'Sektor budowlany na Ukrainie 2008 - Prognozy rozwoju na lata 2009-2011', w okresie od stycznia do października 2008 r. wartość robót budowlano-montażowych na Ukrainie spadła w ujęciu realnym o 9,6 proc. rok do roku do poziomu 7 miliardów euro.

Największy spadek zanotowano w kategorii wznoszenie budynków i budowli (o 9,7 proc.), zaś nieco mniej obniżyła się wartość robót w zakresie podłączania w tych budynkach mediów oraz przygotowywania gruntów pod budowę (odpowiednio o 7,9 proc. i 7,8 proc.). Więcej na serwisie Money.pl

niedziela, 14 grudnia 2008

Energooszczędne domy studenckie w Paryżu

Architekci ze słoweńskiego biura OFIS Arhiteckti, wygrali niedawno konkurs architektoniczny na projekt nowego akademika przy Route des Petits Ponts w Paryżu. Budowa ma zostać zakończona przed końcem 2010, na krótko przed uruchomieniem miejskiego system tramwajowego w dzielnicy studenckiej.

Akademiki zostały zaprojektowane z założeniem minimalnego zapotrzebowania na energię. Poszczególne budynki będą miały różne rozwiązania energooszczędne, tak, aby studenci nauczyli się, jak czerpać korzyści z oszczędzania energii i zrównoważonego rozwoju. Projekt koncentruje się głównie na koncepcji zapobiegania stratom ciepła, w kierunku zrównoważonego rozwoju, zgodnie z opracowanym tzw. planem klimatycznym dla Paryża.

Dla OFIS Arhiteckti było ważne, aby nowe budynki integrowały się z istniejącym już otoczeniem: ulicą, innymi budynkami oraz krajobrazem. Zadaniem architektów było także zintegrowanie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego budynków, stworzenie przyjaznych miejsc spotkań, gdzie każdy student będzie się czuł dobrze.

Cały artykuł tutaj.

piątek, 12 grudnia 2008

Budowlanka się boi

Gazeta Wyborcza wieszczy bardzo złe czasy dla branży budowlanej. Dziennik przypomina, że szefowie dużych firm budowlanych jeszcze kilka miesięcy temu wygłaszali optymistyczne prognozy. Tymczasem rynek zaczął się gwałtownie kurczyć. Branży grozi kryzys?

- Wcześniejsze opinie, że gospodarka polska jest odporna na wpływy zewnętrzne i nie grozi jej kryzys, okazały się nadmiernie optymistyczne - mówiła w czasie wczorajszej konferencji Polskiego Związku Pracodawców budownictwa prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Po przedsiębiorcach widać było, że są zaniepokojeni. Wielu jeszcze nie zapomniało załamania budownictwa w latach 1999-2003. - Kryzys ten najmocniej uderzył właśnie w duże firmy. Małe radziły sobie lepiej, bo zadowalały się drobnymi zleceniami, np. w mieszkaniówce - przyznaje prof. Zofia Bolkowska.

Według niej teraz to duże firmy są w lepszej sytuacji, bo mogą liczyć na kontrakty infrastrukturalne, m.in. drogowe, które dofinansowuje UE. Natomiast małe już odczuwają skutki kryzysu na rynkach finansowych, gdyż m.in. firmy deweloperskie zamrażają inwestycje

Zdaniem prezesa firmy doradczej Reas Kazimierza Kirejczyka przedsiębiorcy nie mają co liczyć na szybką poprawę koniunktury w budownictwie mieszkaniowym. - Z moich prywatnych rozmów z bankowcami wynika, że w przyszłym roku banki mocno ograniczą akcję kredytową. Wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych może stopnieć w poszczególnych bankach od 30 do nawet 50 proc. Powód? Nie mają pieniędzy - wyjaśniał Kirejczyk.

Więcej informacji w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.

środa, 10 grudnia 2008

Xella dla środowiska

2 stycznia 2009 r. Xella Polska, we współpracy z Interseroh Organizacją Odzysku, rozpoczyna proekologiczną akcję „Folia znika z budowy". To pierwsza w Polsce inicjatywa producenta materiałów budowlanych, która pozwoli pozbyć się folii opakowaniowej z placów budowy i wesprze działania na rzecz rozwoju świadomego ekologicznie społeczeństwa.

W ramach projektu każdy klient, który zakupi bloki SILKA lub bloczki YTONG, będzie mógł zgłosić pod numer telefonu (022) 742 10 22 chęć oddania zbędnych opakowań foliowych. W ciągu trzech dni od daty zgłoszenia na plac budowy przyjedzie przedstawiciel wskazanej przez Interseroh firmy recyklingowej i odbierze zadeklarowaną ilość niepotrzebnego opakowania. Minimalna ilość folii opakowaniowej, która bezpłatnie zniknie z terenu budowy, to 1m³. Inwestor będzie mógł zwrócić folię nie tylko z palet produktów SILKA i YTONG, ale również z pozostałych materiałów budowlanych potrzebnych do wzniesienia budynku. Akcja będzie prowadzona na terenie całej Polski.

Do produkcji bloków SILKA i bloczków YTONG wykorzystywane są wyłącznie składniki naturalne - piasek, wapno i woda - dzięki czemu powstają najzdrowsze materiały budowlane na rynku. Stosowane technologie zapewniają ekologiczny i energooszczędny proces produkcji, a powstałe podczas tego procesu odpady wykorzystuje się ponownie. Wszystko to sprawia, że Xella na co dzień chroni środowisko naturalne. Rozpoczynająca się akcja jest kolejnym krokiem w realizowaniu tej strategii.

Poprzez zaangażowanie się w akcję „Folia znika z budowy" pragniemy pokazać, że obowiązkiem każdego prowadzącego odpowiedzialny biznes przedsiębiorstwa jest dbanie o środowisko - mówi Cezary Szeszuła, Prezes Zarządu Xella Polska. - Jesteśmy przekonani, że umiejętnie prowadzona gospodarka odpadami pozwoli na ich powtórne wykorzystanie, a tym samym na zaoszczędzenie kurczących się naturalnych źródeł surowców.

Od kilku lat w Polsce podejmowane są działania mające na celu rozbudowę systemu selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Do tej pory skupiały się one głównie na podnoszeniu świadomości gospodarstw domowych i zwiększaniu ilości pozyskiwanych z nich surowców - mówi Anna Grom - Parsons, Koordynator ds. Rynku z ramienia Interseroh. - Miejscami, gdzie generowane są duże ilości odpadów opakowaniowych, głównie folii, są m.in. place budowy. Poprzez akcję „Folia znika z budowy" Interseroh i Xella starają się zagospodarować cenne dla środowiska surowce, które dotychczas wraz z innymi, typowo budowlanymi odpadami trafiały do wspólnych kontenerów. Inicjatywa ta umożliwi zamknięcie w ramach jednego, kontrolowanego procesu, całego cyklu wykorzystania surowca - od wprowadzenia go na rynek w postaci opakowania aż do skierowania powstałego z niego odpadu do powtórnego przetworzenia i użycia - podsumowuje Anna Grom - Parsons.

Projekt ma charakter pilotażowy. Po sześciu miesiącach organizatorzy dokonają podsumowania jego wyników i podejmą decyzję o kontynuowaniu go.

Xella Polska zaprasza wszystkich inwestorów i firmy wykonawcze, którym ochrona środowiska nie jest obojętna, do wzięcia udziału w akcji.

wtorek, 9 grudnia 2008

Znakowanie materiałów budowlanych

Wykorzystywanych podczas budowy materiały budowlane powinny mieć odpowiednie parametry i być wyprodukowane z zachowaniem właściwych norm i regulacji. Najważniejszym znakiem umożliwiającym wprowadzenie wyrobów budowlanych do obrotu jest znak CE.

Deklaracja zgodności WE wystawiona przez producenta po dokonaniu odpowiedniej procedury oceniającej jest dokumentem potwierdzającym zgodność wyrobu z europejskimi normami i aprobatami, upoważniającymi do posługiwania się znakiem CE.

Wyrób budowlany produkowany w naszym kraju ze znakiem CE może być od 1 maja 2004 swobodnie wprowadzany zarówno na rynek Polski, jak i innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Standardy zostały zdefiniowane przez Europejski Komitet Normalizacyjny – CEN.

Cały artykuł na serwisie TermoDom.pl.

sobota, 6 grudnia 2008

Sky Garden i Daniel Libeskind

Niemal rok temu pisałem na blogu o światowej sławy architekcie - Danielu Libeskindzie. Pora odgrzebać temat, bo oto Daniel Libeskind zaproponował projekt wysokiej na prawie 300 metrów wieżę Sky Garden. Zdecydowanie wyróżnia się ona z tłumu innych, nawet wyższych budynków Nowego Jorku dzięki podniebnym ogrodom rozmieszczonym na różnych poziomach wieżowca.

W mieście, w którym dominuje stali szkło, najnowszy projekt Daniela Libeskinda – 54-piętrowa wieża Sky Garden z otwartymi ogrodami, przełamie wizerunek miasta.

Oprócz względów estetycznych, zaprojektowanie ogrodów jako części konstrukcyjnej wieży ma za zadanie polepszenie warunków panujących wewnątrz budynku. Chodzi nie tylko o zapewnie świeżego powietrza osobom pracującym i mieszkającym w wieży Sky Garden, ale głównie o większy dopływ światła słonecznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu przewiduje się obniżenie zużycia energii elektrycznej w budynku.

Cały artykuł Ogrody Sky Garden Libeskinda.

piątek, 5 grudnia 2008

Polscy producenci okien

Nowopowstałe Forum 100 skupi szefów stu największych firm z branży stolarki budowlanej. Celem inicjatywy jest systematyczna wymiana informacji. Branża ma dobre wyniki, odnosi wręcz sukcesy, ale brakuje wiarygodnych danych na temat wielkości produkcji stolarki budowlanej.

W 2009 roku spotkania menadżerów Forum 100 takie będą organizowane co miesiąc. Inicjator Robert Klos z gazety "Forum Branżowe", wiceprezes Związku Polskie Okna i Drzwi, twierdzi, że w doborze najlepszych pomogą prowadzone rankingi. - Z częścią producentów i dostawców jesteśmy już po rozmowach - dodaje.

Namiastką tego, co będzie się działo na forum, są wyniki badań, które zaprezentował na konferencji 30 października 2008 roku. Dane były wyliczane na podstawie informacji z GUS, Głównego Urzędu Ceł i Eurostatu, dostarczyły ich również firmy.

Co należy dziś wiedzieć o branży? Że wiedziemy prym w eksporcie. Po pierwszym półroczu 2008 roku eksport okien i drzwi z plastiku wyniósł ponad 50 tys. ton (o 30 tys. ton więcej niż w Niemczech i o 40 tys. ton więcej niż w Irlandii, Austrii czy Wielkiej Brytanii). W segmencie stolarki drewnianej sprzedaliśmy za granicę 600 tys. sztuk, tym samym uplasowaliśmy się znów na pierwszym miejscu. Polskie okna trafiają głównie do niemieckich domów i obiektów niemieszkalnych. To prawie połowa produkcji, która idzie na eksport - ocenia Robert Klos.

środa, 3 grudnia 2008

Kształtowanie ekologicznej przyszłości

Spotkanie ma pokazać, w jaki sposób miasto i kraj poprzez swoją politykę planistyczną oraz zaangażowanie środowisk twórczych mogą przyczynić się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

5.12 POZNAŃ
miejsce: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Kominowa I p., ul. Św. Marcin 80/82, godz. 13.00-16.30

Duński Instytut Kultury oraz firma Arup organizują, przy współudziale Urzędu Miasta Poznania, Polskiej Akademii Nauk (Zakład Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ambasady Królestwa Danii, debatę pod tytułem:

Kształtowanie ekologicznej przyszłości do roku 2050 – debata o zmianie postaw, roli kultury i mediów, która odbędzie się w czasie trwania Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14.

Jest to pierwsza z serii podobnych imprez, organizowanych w miastach na całym świecie w ramach programu kulturalnego Kultura-Przyszłość, Przejście do Ery Ekologii, którego podsumowanie będzie miało miejsce podczas następnej konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych, w Kopenhadze w grudniu 2009 roku.

Program ten ma na celu przedstawienie, jak miasto i kraj poprzez swoją politykę planistyczną oraz zaangażowanie środowisk twórczych mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, poprzez zachęcenie do: realizacji projektów urbanistycznych o niskiej emisji dwutlenku węgla i dużej wydajności surowcowej, dokonywania wyborów ekologicznych atrakcyjnych estetycznie i kulturowo,
tworzenia rozwiązań satysfakcjonujących dla zróżnicowanych kulturowo społeczności miast.

Program debaty w Poznaniu składać się będzie z dwóch zasadniczych części.
Pierwszą stanowić będzie prezentacja Petera Head’a, Dyrektora Arup ds. planowania i zintegrowanej urbanistyki oraz niezależnego członka Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju Londynu. Zostanie w niej naszkicowana realistyczna, sięgająca roku 2050, wizja obniżenia o 80% emisji dwutlenku węgla w krajach rozwiniętych, oraz osiągnięcia sprawiedliwego rozłożenia na świecie ”śladu ekologicznego”, a także wyższego wskaźnika rozwoju społecznego. Peter Head został zaproszony przez brytyjski Instytut Inżynierii Lądowej do wygłoszenia serii prestiżowych wykładów pod nazwą "Brunel Lecture”, które odbędą się w sezonie 2008/9 w miastach na całym świecie. Zostały one wysoko ocenione przez szereg światowych instytucji badawczych oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Wystąpienie w Poznaniu będzie odnosić się do obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce i regionie Europy Środkowo-wschodniej. Z polskiej perspektywy skomentuje prezentację profesor Zbigniew Kundzewicz z Polskiej Akademii Nauk, autorytet w dziedzinie nauk o Ziemi i badania zmian klimatu.

Drugą część stanowić będzie panel dyskusyjny Kultura i Klimat na temat kształtowania przez architektów, artystów oraz media istniejących w Polsce postaw, norm i wartości społecznych, które stanowią kontekst dla wdrożenia realistycznych rozwiązań proekologicznych w miastach. O przygotowanie 7-minutowych wypowiedzi na temat sposobów kształtowania świadomych ekologicznie postaw i decyzji zostali poproszeni przedstawiciele następujących dziedzin: planowanie urbanistyczne, architektura, socjologia, media i sztuka. Do wspólnej dyskusji z panelistami oraz Peterem Headem zostanie następnie zaproszona publiczność debaty.

PROGRAM

13.00–13.15 POWITANIE GOŚCI
13.15–14.30 PRZEJŚCIE DO ERY EKOLOGII DO ROKU 2050

Profesor Zbigniew W. Kundzewicz, PAN, zaprezentuje wprowadzenie do tematyki zmian klimatu z perspektywy Polski. Prof. Kundzewicz jest jednym z głównych autorów opracowanego w 2007 r. Raportu ONZ dot. konsekwencji zmian klimatu.

Peter Head, Dyrektor firmy Arup ds. planowania i zintegrowanej urbanizacji, został umieszczony przez magazyn „Time” (paźdz. 2008) na liście osób, które są w stanie najefektywniej zmienić nasz świat. W swoim wystąpieniu przedstawi wizję tego, jak inżynierowie, ludzie kultury i biznesu oraz politycy mogą przyczynić się do wprowadzenia rozwiązań proekologicznych ukierunkowanych na osiągnięcie celów takich, jak 80-procentowa redukcja emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwiniętych. Prezentacje wykładu Petera Head’a organizowane są na całym świecie prez brytyjski Instytut Inżynierii Lądowej pod nazwą Brunel Lecture 2008/9. Wystąpienie w Poznaniu będzie uwzględniało sytuację Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

14.50–16.15: PANEL DYSKUSYJNY – EKOLOGIA I KULTURA W POLSCE
Cele rozwoju proekologicznego do 2050 roku osiągniemy tylko, jeśli zaakceptuje je opinia publiczna. Z tym wyzwaniem mierzą się projektanci, architekci i planiści (którzy tworzą nowe rozwiązania), media (które wypracowane rozwiązania komunikują) oraz artyści (dzięki którym rozwiązania te ożywają i stają się nam bliższe). Jakie są dobre praktyki i czego potrzeba, by urzeczywistnić zmianę?

Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Urząd Miasta Poznania
Prof. Bogumiła Jung, kierownik Pracowni Designu Inspirującego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; Dr Piotr Matczak, pracownik Instytutu Socjologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Dariusz Śmiechowski, sekretarz generalny Stowarzyszenia Architektów Polskich; Krzysztof Żwirblis, artysta, kurator Galerii Studio w Warszawie; Moderator – Jacek Łuczak, dziennikarz, znawca tematyki ekologicznej

Dyskusja z udziałem publiczności

16.15–16.30: Z POZNANIA (COP14) DO KOPENHAGI (COP15)
Debata stanowi polski wkład do międzynarodowego programu kulturalnego CULTURE|FUTURE.

Olaf Gerlach-Hansen, dyrektor ds. CULTURE|FUTURE w Duńskim Instytucie Kultury opowie, w jaki sposób rozpoczęty w Poznaniu dialog kontynuowany będzie na całym świecie. Svend Olling, przedstawiciel Ambasady Danii, zaprezentuje działania planowane na drugą połowę 2009 roku z okazji konferencji COP15 w Kopenhadze.
16.30–18.00: Poczęstunek, którego współgospodarzem jest Ambasada Królestwa Danii

O przygotowanie 7-minutowych wypowiedzi na temat sposobów kształtowania świadomych ekologicznie postaw i decyzji zostali poproszeni przedstawiciele następujących dziedzin: planowanie urbanistyczne, architektura, socjologia, media i sztuka.

wtorek, 2 grudnia 2008

Hotel na Florydzie i energia odnawialna

Northstar Resort Enterprises Corp 's właśnie rozpoczął prace nad luksusowym resortem sieci Kimpton Hotel’s. Projekt Key Largo przewiduje ponad sto luksusowych apartamentów, restaurację o powierzchni ponad 1.500 m2 oraz bary wzdłuż zatoki. Wszystko to w oparciu o energooszczędne technologie i ekologiczne rozwiązania w pozyskiwaniu energii.

Firma Kimpton Hotel’s jest obecnie światowym liderem w projektowaniu wysokiej klasy przyjaznych środowisku kurortów, a Key Largo będzie „zieloną” wizytówką firmy. Wśród rozwiązań energooszczędnych znajdą się solary słoneczne o mocy 20.000 kilowatów, które zasilać będą cały resort, a nadwyżka energii zostanie odsprzedana do the Florida Keys Electric Cooperative’s. Turbiny wiatrowe będą zasilać oświetlenie w porcie, natomiast system cystern będzie gromadził wodę deszczową zużywaną na potrzeby pralni.

W pokojach w Key Largo zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie typu LED, woda będzie podgrzewana na żądanie, natomiast system klimatyzacji będzie się automatycznie wyłączał w przypadku pozostawienie otwartych drzwi. Cały artykuł na temat Key Largo na serwisie TermoDom.pl.