wtorek, 30 lipca 2013

Park Miejski w Zakopanem

Miasta, miasteczka, a także wsie coraz częściej dbają o swój wygląd. Dobrze zaplanowana i zagospodarowana przestrzeń publiczna to ważny element urbanistyczny. Wpływa na integrację mieszkańców, ich utożsamianie się z miejscem pochodzenia, a jednocześnie pełni funkcję reprezentacyjną, decydując o prestiżu miasta. Przestrzeń publiczna wpływa również na atrakcyjność turystyczną danej okolicy.

W Zakopanem rewitalizowany jest Park Miejski wraz z przylegającym Placem Niepodległości. Atrakcją o szczególnym charakterze będzie amfiteatr, przy budowie którego zastosowano nowatorską technologię ocieplenia od wewnątrz płytami Multipor.

Miasto Zakopane od lat stara się dbać o swój prestiż. Miasto jest w Polsce największym miejskim ośrodkiem w bezpośrednim otoczeniu Tatr, a przez to ważnym ośrodkiem sportów zimowych i zimowej turystyki. Zakopane od dawna nazywane jest nieformalnie zimową stolicą Polski. Tak więc rewitalizacja Parku Miejskiego przeprowadzana jest ze szczególną uwagą i dbałością o każdy element prac.

Rewitalizacja Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego zakłada użytkowy charakter parku, w którym miejsca do rekreacji, wypoczynku i zabawy zaplanowano dla mieszkańców i turystów w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. W parku znajdą się place zabaw dla dzieci, kort tenisowy, boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę, wydzielone i nie kolidujące z pieszymi ścieżki rowerowe oraz bowl skatepark i potok. Miejscem szczególnym przeznaczonym na spotkania oraz działania artystyczne będzie Ogród Sztuki z możliwością realizowania wystaw plenerowych oraz amfiteatrem zbudowanym według projektu architekta Sławomira Florkiewicza z krakowskiej pracowni Tektonika Architekci.

Konstrukcja amfiteatru wykonana jest z żelbetu pozwalającego na dużą swobodę w kształtowaniu architektonicznej formy budynków.

- Założeniem projektu było stworzenie uniwersalnego i trwałego obiektu, który kształtem, gabarytami oraz swoim wyglądem będzie wpisywał się w przestrzeń parku – mówi arch. Sławomir Florkiewicz, prezes zarządu Tektonika Architekci.

We wnętrzu amfiteatru znajdują się pomieszczenia użytkowe wydzielone ścianami zbudowanymi z wapienno-piaskowych bloczków Silka. Dzięki wysokiej gęstości jest ona niezwykle wytrzymała, ma bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i zdolność akumulacji ciepła. Jednakże ze względu na to, iż wnętrza będą ogrzewane, a zewnętrzna powierzchnia muszli koncertowej, zgodnie z projektem, powinna zachować surowy charakter, ściany zostały docieplone od wewnątrz płytami mineralnymi Multipor grubości 12 cm. Za użyciem tego materiału przemawiały jego właściwości techniczne, takie jak dobra izolacyjność termiczna, a przede wszystkim łatwość obróbki, co jest niezmiernie ważne w przypadku ścian o nietypowym, zwłaszcza łukowym kształcie. Płyty izolacyjne Multipor można bowiem ciąć na dowolnej wielkości kawałki i formować zgodnie z potrzebami. Nie jest też ważny kierunek układania, ponieważ Multipor to materiał jednorodny. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności, zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a w konsekwencji powstawaniu grzybów i pleśni. Te walory płyt izolacyjnych wpływają na tempo wykonywania prac izolacyjnych, co w przypadku każdej inwestycji ma ogromne znaczenie. Stosując bloczki Silka i ocieplenie od wewnątrz z płyt Multipor uzyskano wytrzymałą ścianę o wysokich parametrach izolacyjności termicznej.

Multipor doskonale też pasuje do żelbetowej konstrukcji, ponieważ podobnie jak on ma dobrą odporność ogniową (klasa niepalności A1). W przypadku budynków użyteczności publicznej jest to szczególnie ważne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo ogniowe i wpływa na spełnienie wymagań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

- Zaletą mineralnych płyt izolacyjnych Multipor jest wszechstronność ich stosowania  - można ich używać w budynkach zabytkowych, współczesnych i w obiektach, którym postawione są konkretne wymagania architektoniczne lub techniczne. Multipor to również jeden z nielicznych  materiałów, który pozwala uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie zastosowanie izolacji zewnętrznej jest ograniczone – podsumowuje Marcin Komenda, doradca techniczny Xella Polska.

Rewitalizacja Parku Miejskiego w Zakopanem dobiega końca. Park będzie atrakcyjnym miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców, a także odwiedzających miasto turystów. Wyjątkowe znaczenie będzie miał amfiteatr, który rozszerzy ofertę kulturalną miasta, a w przyszłości wpisze się na stałe w kalendarz imprez w Zakopanem.

Więcej informacji o ociepleniu od wewnątrz przy zastosowaniu płyt Multipor znajduje się na stronie www.ocieplenieodwewnatrz.pl

wtorek, 25 czerwca 2013

Góra Czterech Wiatrów

Miasto przestało być tymczasowo tak atrakcyjne, jak uroki otaczającej nas prowincji. Piękny wygląd, zdrowe materiały budowlane oraz efektowne wkomponowanie budynku w podmiejski krajobraz – to główne zalety nowo powstającego apartamentowca, zlokalizowanego na zboczu Góry Czterech Wiatrów, tuż przy stoku narciarskim, nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Inwestycja realizowana jest z dbałością o jakość i w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego. Zgodnie z tymi kryteriami został wybrany projekt oraz technologie i materiały budowlane m.in. naturalne bloki Silka. Obiekt ma szansę stać się jednym z najatrakcyjniejszych projektów zrealizowanych na Mazurach w ciągu ostatnich lat.

Inwestor zadbał o to, aby apartamenty klasy premium wyróżniały się nie tylko dogodną lokalizacją i atrakcyjnym projektem, ale przede wszystkim nowoczesnymi i wysokiej jakości rozwiązaniami budowlanymi. W przypadku konstrukcji budynku zdecydowano się na bloki wapienno–piaskowe Silka.

– Nasze inwestycje zawsze budowane są w zgodzie z najwyższymi standardami. Starannie dobieramy zarówno miejsce, jak i technologie budowlane. Myślimy przede wszystkim o komforcie i dobrym samopoczuciu mieszkańców – mówi Jerzy Tanajewski, właściciel firmy BUDEXTAN Przedsiębiorstwo Budowlane. – O wyborze bloczków Silka zadecydowały ich wytrzymałość, dokładność wykonania, parametry akustyczne oraz naturalny, ekologiczny skład. Znaczenie miał też fakt, że ten materiał sprawdził się przy realizacji wielu naszych wcześniejszych inwestycji – dodaje Jerzy Tanajewski.


– Dzięki zastosowaniu na ściany międzylokalowe bloków Silka E24 które odznaczają się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi, mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i prywatnością – mówi kierownik budowy Rafał Korszlak, BUDEXTAN Przedsiębiorstwo Budowlane.

Atutem bloków Silka są także ich parametry termiczne, które zapewniają komfort cieplny oraz przyjemny klimat pomieszczeń.

– Bloki Silka zapewniają także akumulację ciepła, która sprawia, że w mieszkaniach jest dobry klimat i panuje w nich stabilna temperatura w ciągu doby. W nocy bowiem, kiedy temperatura na zewnątrz obniża się, Silka uwalnia ciepło nagromadzone z energii słonecznej w ciągu dnia – twierdzi kierownik budowy Rafał Korszlak.

Na komfort mieszkania wpływa także dobre rozplanowanie pomieszczeń, a przyszłych lokatorów relaksować może piękny widok z okna na jezioro Czos.

Na co mogą liczyć przyszli mieszkańcy? Budynek składa się z czterech trzy-kondygnacyjnych brył z użytkowym poddaszem i podziemnym garażem. Łącznie w sprzedaży znajdzie się 36 apartamentów mieszkalnych. Apartamenty na parterze posiadają taras, a te zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze przestronny balkon. Mieszkania na drugim piętrze są dwupoziomowe, połączone z poddaszem.

Mieszkańcy w cenie apartamentu otrzymują miejsce postojowe i komórkę lokatorską w podziemnym garażu. Ponadto mają zapewnioną własność udziału w działce rekreacyjnej z placem zabaw, boiskiem i dostępem do jeziora. Na jego brzegu planowane jest miejsce wypoczynkowe z plażą i pomostem.

– Obiekt zostanie oddany do użytkowania najpóźniej jesienią 2013 roku. Cena za 1 m2 wynosi do 5190 zł brutto. Powierzchnia apartamentów jest różnorodna – każdy lokator powinien znaleźć optymalną przestrzeń dla siebie. Największy apartament ma 88 m2, a najmniejszy 51 m2. Każdy z nich posiada taras, z którego widok skierowany jest na jezioro Czos. Powierzchnia jednego tarasu to nawet 27 m2 – informuje Agnieszka Sala, specjalista ds. obsługi nieruchomości firmy BUDEXTAN Przedsiębiorstwo Budowlane.

środa, 15 maja 2013

Akademia Kobiet Budujących 2013

Blisko 300 pań uczestniczyło w wiosennej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG, która odbywała się w 26 miastach Polski. Spotkania oraz wyniki specjalnego sondażu przeprowadzonego wśród uczestniczek pokazały, że panie biorą sprawy w swoje ręce i aktywnie angażują się w cały proces budowy domu jednorodzinnego.

Zakończył się cykl wiosennych, kobiecych spotkań o budowaniu – Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, zarówno pod względem zasięgu, jak i frekwencji. Spotkania odbyły się na terenie całej Polski, w 26 miastach, łącznie wzięło w nich udział blisko 300 pań. To, co wyróżniało tę edycję, to również liczba blisko 30 lokalnych ekspertek, które dzieliły się swoją wiedzą oraz znajomością miejscowych uwarunkowań determinujących budowę domu. Zainteresowanie i chęć udziału w Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG okazała się tak duża, że na specjalne życzenie inwestorek zostały zorganizowane spotkania w Łodzi i Lublinie.

- Dziękujemy Paniom z całej Polski za udział w wiosennej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG. Kobiety aktywnie uczestniczą w spotkaniach Akademii i aktywnie budują! – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. - Spotkałyśmy się z bardzo pozytywnymi reakcjami i opiniami potwierdzającymi, że idea naszych spotkań jest dla nich wartościowa. Wszystkie Panie, które chcą wziąć udział w spotkaniach zapraszamy na kolejną edycję – dodaje Monika Mychlewicz.

Uczestniczki Akademii o swojej roli przy budowie domu

Wiosenna edycja Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG pokazała, że panie coraz częściej i chętniej uczestniczą w planowaniu i budowie swojego domu. Uczestniczki wzięły udział w specjalnym sondażu, którego celem było poznanie ich spostrzeżeń nt. roli kobiet w branży budowlanej, a także określenie stopnia zaangażowania w proces budowy domu.

Co czwarta kobieta decyduje o wyborze materiałów budowlanych
Ciekawym elementem badania było poznanie motywacji, jakimi kierują się panie budując dom. Wśród czynników wpływających na tę decyzję ponad połowa z nich (56%) wymienia pragnienie komfortu mieszkania i bliskości z naturą. Kolejnymi istotnymi elementami, na które wskazały ankietowane jest chęć bycia niezależnym (41%) oraz możliwość samodzielnego zaaranżowania przestrzeni według własnych potrzeb i oczekiwań (36%). Wyniki te pokazują, że kobiety podchodzą do budowy domu bardzo emocjonalnie. Traktują go, jako realizację swoich marzeń, idealne miejsce dla siebie i swoich najbliższych, wolne od niewygód związanych z bezpośrednią bliskością sąsiadów. To także kolejny dowód na tak aktywny udział w procesie budowy. Na pytanie, dlaczego angażują się w budowę domu – 55% pań potwierdza, że jest to istotna kwestia dotycząca ich przyszłości i chcą mieć nad nią kontrolę.

Panie aktywnie podchodzą do budowy domu na różnych jego etapach. Przy wyborze projektu brało udział aż 62% badanych, 51% - przy wyborze lokalizacji i działki. Co ciekawe, panie decydują także o wyborze technologii i materiałów budowlanych – tak deklaruje ponad jedna czwarta z nich.

Budowa domu jest przedsięwzięciem indywidualnym, wiążącym się z różnymi wyzwaniami. Największym z nich dla uczestniczek Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG jest pozyskanie środków na finansowanie budowy – 45%. Dla 33% pań problemem jest wybór lojalnej, uczciwej ekipy wykonawczej, a dla 27% dobór odpowiedniej technologii i materiałów.

Platforma wymiany doświadczeń
Spotkania z cyklu Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG pokazują, że panie potrzebują przestrzeni, gdzie w nieformalnej, miłej atmosferze poruszane są zagadnienia związane z planowaniem i budową domu. Uczestniczki potwierdziły, że na spotkaniach uzyskały niezbędną wiedzę związaną z przeprowadzeniem budowy domu. Dodatkowo udział w Akademii był dla nich doskonałą platformą wymiany doświadczeń, możliwością dopytania o nurtujące kwestie, tematy. Ważnym elementem spotkań było również otrzymanie, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, praktycznych porad od ekspertek budowy, a także kontaktu do nich.

Ekspertki budowy SILKA YTONG, które prowadzą spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG doskonale wiedzą, jak ważną inwestycją jest budowa domu. Wiąże się ona z wieloma wyzwaniami, wątpliwościami, pytaniami. Dlatego też rola Akademii jest dla nich również bardzo ważna.

- Akademia Kobiet Budujących to inicjatywa bardzo potrzebna. Moje wieloletnie doświadczenia związane z realizacją zabudowy jednorodzinnej pokazują, że kobiety miały, mają i będą miały większy wpływ na budowę domu. To one wybierają i dostosowują projekt dla potrzeb rodzinny, załatwiają wszelkie formalności, decydują także o wyborze technologii i materiałów. Rola Akademii jest zatem bezcenna – w jednym miejscu panie otrzymują potrzebną wiedzę i fachowe wsparcie – mówi Anna Marchwacka, z firmy ANMAR, ekspertka budowy SILKA YTONG.

- Miałam przyjemność dołączyć do Akademii Kobiet Budujących w tym roku i muszę podkreślić, że jest to niesamowita i bardzo potrzebna akcja. Jako kobieta, doskonale wiem, że możliwość swobodnej rozmowy i indywidualnych kontaktów z paniami o podobnych doświadczeniach, pomaga w zrozumieniu tematu, w rozwianiu wątpliwości związanych z budową domu. Dzięki takim spotkaniom, kobiety z jeszcze większym zaangażowaniem i pewnością siebie biorą udział w pełnym procesie planowania i budowy swojego idealnego domu – dodaje Anna Bobrowska-Sałuda z biura projektowego „Saluda Architekci”, ekspertka budowy SILKA YTONG.

Zobacz: Akademia Kobiet Budujących

czwartek, 14 marca 2013

Absurdalna służba zdrowia w Polsce

Możemy zastanawiać się nad kondycją branży budowlanej, jej problemami i dalszym rozwojem. Możemy nawet krytykować rozwiązania legislacyjne, ale i tak realia wolnego rynku wprowadzą wiele zdroworozsądkowych działań. Jest jednak branża, która swoim absurdem przyćmiewa wszystkie pozostałe - chodzi o służbę zdrowia w Polsce.

Media donoszą coraz częściej o kuriozalnych przypadkach, kiedy za te same usługi zdrowotne w placówkach służby zdrowia płacą zarazem pacjenci, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. Nic w tym jednak dziwnego, bo systemowo już składka zdrowotna jest kompletnym dziwactwem. Gwarantowana konstytucyjnie dostępność do opieki zdrowotnej jest tylko pretekstem do kolejnego haraczu ściągane z nas przez system administracji państwowej.

Polskiemu dziwacznemu systemowi opieki zdrowotnej daleko do standardów z rozwiniętych krajów zachodnich. Przykładem jest fakt, jak łatwo oszukać pacjenta. Bowiem to pacjenci powinni informować Narodowy Fundusz Zdrowia o wszystkich płatnościach dokonywanych w publicznych i prywatnych placówkach. Jak się okazuje, ich ubezpieczenie zdrowotne bardzo często pokrywa usługę, za która już zapłacili z własnej kieszeni, słysząc od pracownika służby zdrowia, że ubezpieczenie nie obejmuje ich leczenia.

Absurdalny system składek służby zdrowia zmusza nas do kontrolowania pracodawców lub samemu odprowadzania składek zdrowotnych. Jednak czy wiemy cokolwiek o tym, jak one są wykorzystywane? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zlicza wpływające na ich konta nasze pieniądze, ale nie zlicza już i nie informuje, czy jakaś placówka wykorzystała nasze środki w celu naszego leczenia. Składki zdrowotne są obowiązkowe – jednak nie wiemy co one obejmują, ani kto z nich korzysta. Cały artykuł: Składka zdrowotna absurdem służby zdrowia.

wtorek, 26 lutego 2013

Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa

21 lutego 2013 w Warszawie spotkali się przedstawiciele firm i grup zawodowych zaangażowanych w realizację inwestycji budowlanych. Okazją do tego było pierwsze tegoroczne seminarium z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”.

Omawiano wdrażanie projektów budowlanych o niskiej szkodliwości środowiskowej. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie jest elementem zmian zachodzących w gospodarce Unii Europejskiej, ukierunkowanych na obniżenie zużycia energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych. W Polsce problematyka budownictwa zrównoważonego jest stosunkowo nowa i wciąż napotyka na bariery informacyjne, finansowe i prawne. Odpowiedzią na potrzeby rynku budowlanego jest inicjatywa spotkań branżowych organizowanych pod hasłem „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”. Cykliczne seminaria, gromadzące firmy budowlane, inwestorów, wykonawców, architektów i deweloperów, są miejscem dyskusji i platformą dzielenia się wiedzą na temat zrównoważonego budownictwa.


Oszczędność energii i ochrona atmosfery
Najważniejszym wyzwaniem dla nowoczesnego budownictwa jest ograniczenie zużycia energii w budynkach, a dzięki temu redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Duży wpływ na zmniejszenie ilości energii zużywanej na ogrzewanie i klimatyzację budynków ma wykorzystanie w projektach budowlanych szkła niskoemisyjnego i wysokoefektywnych szyb przeciwsłonecznych. W trakcie prezentacji Jolanta Lessig z firmy Pilkington zwracała uwagę na fakt, że taki wybór przeszkleń z jednej strony chroni przed ucieczką ciepła do otoczenia zimą, z drugiej zaś latem zapewnia ochronę przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Jednocześnie przeszklenia te charakteryzują się wysoką przepuszczalnością światła, co ma istotny wpływ na komfort użytkowania budynków.

Oszczędność wody i ochrona zasobów naturalnych
Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest kolejnym istotnym aspektem zrównoważonego budownictwa. Do oszczędności wody może przyczynić się zastosowanie szkła samoczyszczącego, które dzięki specjalnej powłoce rozkłada zanieczyszczenia organiczne, a w czasie deszczu woda zmywa brud z jego powierzchni nie pozostawiając na szkle brzydkich zacieków. Ograniczenie częstotliwości mycia okien obniża zużycie detergentów oraz wody z sieci wodociągowej, zmniejszając koszty eksploatacji budynku i przyczyniając się do uzyskania wyższej punktacji w systemach „zielonych” certyfikacji.

Jakość środowiska wewnętrznego
Projektowanie zrównoważonych budynków zapewniających przebywającym wewnątrz obiektu odpowiednią ilość światła dziennego, swobodny widok na zewnątrz, czy ochronę przed zewnętrznym hałasem, ma pozytywny wpływ na zdrowie i komfort użytkowników. Jolanta Lessig w trakcie swojej prezentacji przedstawiła możliwości zwiększenia poziomu doświetlenia wnętrz światłem dziennym dzięki stosowaniu superbezbarwnego szkła, w którym podwyższoną przepuszczalność światła uzyskano dzięki obniżeniu zawartości żelaza w składzie surowcowym szkła. Kwestie dotyczące ochrony przed hałasem ulicznym czy lotniczym oraz możliwości uzyskania odpowiedniej izolacyjności dźwiękowej przegród zewnętrznych zostały omówione na przykładzie takich inwestycji jak biurowiec Metropolitan czy Centrum Biznesowe Okęcie Aeropark w Warszawie.

Bezpieczeństwo użytkowników „zielonych” budynków
Zaawansowane produkty szklane ze szkła warstwowego zabezpieczają budynek i jego użytkowników przed potencjalnym atakiem z zewnątrz. Spełnienie standardów bezpieczeństwa w obiektach zrównoważonych zapewnia wykorzystanie szkła laminowanego, którego trzy rodzaje: szkło bezpieczne, szkło antywłamaniowe i szkło kuloodporne, zabezpieczą budynek i jego użytkowników przed aktami wandalizmu, włamaniem czy ostrzałem z broni palnej.


Szkło w projekcie budowlanym
Podczas pierwszego tegorocznego spotkania, które odbyło się 21 lutego w Warszawie, dyskutowano o ramach prawnych i finansowych dla rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce, a także o konieczności inwestowania w rozwój technologiczny materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właściciela marki Pilkington, zaprezentowała możliwości jakie daje dobór odpowiedniego szkła w projekcie budowlanym. Pomaga ono spełniać wymagania stawiane zrównoważonym budynkom i zwiększa wartość inwestycji zarówno pod względem estetycznym i ekologicznym, jak i ekonomicznym.

„Zielona” edukacja
Dostępne na rynku produkty szklane i rozwiązania nie tylko stwarzają możliwości kreatywnego projektowania, ale również umożliwiają spełnienie wymagań stawianych „zielonym” budynkom. Szkło jest również integralną częścią większości technologii solarnych, wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej i dostarczenia jej do budynku w postaci elektryczności i ciepła. „Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE, od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki (budynki użyteczności publicznej już od 2018 r.) będą musiały wykazać się niemal zerowym zużyciem energii, a ta zużywana powinna pochodzić głównie ze źródeł odnawialnych”. „Dzielenie się wiedzą w zakresie korzyści płynących z zielonych technologii i materiałów budowlanych oraz możliwości ich wykorzystania w praktyce to jeden z kluczowych fundamentów rozwoju budownictwa zrównoważonego w Polsce” – podsumowała Jolanta Lessig w czasie panelu dyskusyjnego na seminarium z cyklu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”.