Drewno to prawdopodobnie najstarszy materiał budowlany stosowany przez człowieka. Co ciekawe, w USA i Kanadzie drewno stanowi podstawowy budulec do wznoszenia domów jednorodzinnych. Niestety, rabunkowa gospodarka leśna prowadzona w XIX i XX wieku na niemal całym świecie znacznie obniżyła zasoby drzewostanu, co prowadzi nie tylko do wzrostu cen drewna, ale również do kryzysu ekologicznego. Nieracjonalne pozyskiwanie naturalnych bogactw wyrządziło środowisku ogromne szkody w imię maksymalizacji korzyści materialnych.
W Polsce drewno służy obecnie w branży budowlanej jako materiał konstrukcyjny i materiał wykończeniowy. Nic w tym dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę jego niezwykłą lekkość i wytrzymałość, która skutecznie się sprawdza przy licznych zastosowaniach drewna w budownictwie. Używane jest jako materiał do układania podłóg, materiał do boazerii oraz materiał do stawiania więźb dachowych obiektów budowlanych, takich jak domy jednorodzinne czy ogrodowe altany. Poza tym, ten naturalny surowiec nadal stanowi materiał konstrukcyjny do tworzenia wymyślnych, ale praktycznych mebli oraz niezwykle ważnych przedmiotów w ludzkiej kulturze, jakimi są zabawki z drewna, a w tym drewniane pchacze dla najmłodszych.
Niestety, drewno to surowiec niejednorodny pod względem jakości i budowy. Można rozpisać bardzo długa listę wad i anomalii tego materiału. Stosując drewno w praktycznych rozwiązaniach budowlanych nie unikniemy problemów z jego najróżniejszymi uszkodzeniami. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo chociaż wszelkie skazy, zmiany i urazy zdecydowanie psują wartość techniczną tego materiału budowlanego i znacznie ograniczają skalę jego użyteczności, to mogą dzięki temu poprawiać walory ozdobne drewna.
Ogromne zainteresowanie drewnem powoduje, że jest ona cały czas obiektem badań laboratoryjnych oraz stanowi podstawę najróżniejszych eksperymentów, mających wyeliminować wszelkie jego słabości. Niezwykle twarde drewno udało się stworzyć dzięki zaawansowanej modyfikacji struktury porowatej drewna. Naturalny surowiec poddano reakcji z chemikaliami i sprasowano na gorąco, co wywołało drastyczne zmniejszenie jego objętości, ale spektakularnie podniosło poziom wytrzymałości materiału na uderzenia i obciążenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz