Po pierwsze, jednolita powierzchnia
Podstawą w układaniu płytek w kuchni lub łazience jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być jednolite. Co to oznacza? Przede wszystkim pozbycie się starych warstw podłoża - łuszczących się, kruszących lub odpadających.
Obszar, na którym układane będą płytki powinna być prosta, równa i zapewniająca stabilność. Jeśli nie udaje nam się już zarysować tej powierzchni szpachelką, oznacza to że ściana jest gotowa do umieszczenia na niej płytek.
Po drugie, dokładnie oczyszczone podłoże
Ta zasada ściśle wiąże się z poprzednią. Są one gwarantem trwałości ułożonych płytek. Podłoże pod płytkami musi być oczyszczone z łuszczącej się starej farby ściennej lub resztek tapety. Jeśli zaniedbamy dokładne oczyszczenie powierzchni, na której układamy płytki możemy spodziewać się ich szybkiego odklejenia się.
W efekcie może nastąpić konieczność kolejnych prac remontowych, znacznie wcześniej, niż to planowaliśmy. Ponadto, w tym przypadku płytki mogą odpaść wraz z częścią podłoża, co znów znacznie ją osłabi.
Zobacz: Układanie płytek
Po trzecie, ograniczenie chłonności ścian
Jeśli powierzchnia, na której układamy płytki jest zbyt chłonna i nadmiernie absorbuje wilgoć, może zdarzyć się, że wchłonie ona część wody z zaprawy. Jest to problematyczne, gdyż zmniejsza przyczepność i wytrzymałość zaprawy. Aby zminimalizować nasiąkliwość powierzchni, należy ją starannie zagruntować. Dzięki temu skutecznie ograniczymy pochłanianie wody z zaprawy klejowej przez podłoże, a więc zwiększymy trwałość ułożonych płytek.
Poznaj sposoby prawidłowego układania płytek |
Jak w większości dziedzin, odpowiednio dobrane materiały, wysokiej jakości zapewniają skuteczność prac. Zasada ta obowiązuje również w glazurnictwie. Szczególnie amatorskim. Właściwe produkty ułatwią nam samodzielne układanie płytek. W pierwszym rzędzie warto zwrócić uwagę na materiały marki Weber. Proponuje ona szeroką gamę rozwiązań do różnego rodzaju powierzchni.
Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć jest produkt o nazwie weber.prim 803 (Eurolan TG 5). Jest to jednoskładnikowa warstwa sczepna. Nie zawiera rozpuszczalników dyspersji tworzywa sztucznego, a więc jest nieszkodliwy dla środowiska. Nadaje się zarówno do gruntowania powierzchni wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Konsystencja weber,prim 803 pozwala ma konsystencję dostosowaną do malowania lub nakładania wałkiem, co ogranicza nakład pracy potrzebny do jej naniesienia. Ponadto wykazuje wysoką przyczepność na mineralnych, ceramicznych i innych organicznych podłożach. Wykorzystywany jest w pomieszczeniach mokrych, np. łazienkach.
Innym polecanym przez specjalistów produktem jest weber.tec 822 (Superflex 1). Ma on formę elastycznej folii uszczelniającej na bazie dyspersji tworzyw sztucznych. Wykorzystywana jest przede wszystkim do hydroizolacji podpłytkowych w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych, takich jak np. Pod prysznicami, zlewami, w łazienkach i kuchniach. Jej głównymi zaletami jest gotowość do użycia, wodoszczelność, bezproblemowa obróbka i łatwość nanoszenia.
Po piąte, cierpliwość
Prace glazurnicze wymagają nie tylko precyzji, ale też zaawansowanej cierpliwości. Nasza praca pójdzie na nic, jeśli wcześniej nie przygotujemy dokładnie podłoża pod płytki lub terakotę lub jeśli zrobimy to niedokładnie. A więc każdemu obecnemu, ale i przyszłemu glazurnikowi życzymy wiele cierpliwości :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz