poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Dom jednorodzinny z odpowiednią elewacją

Indywidualny inwestor domu jednorodzinnego szybko przekonuje się, że dobre planowanie i odpowiedni wybór materiałów zapewni komfort nie tylko w trudnym okresie wznoszenia budynku, ale również później, gdy po miesiącach lub latach część zastosowanych do budowy budynku materiałów zacznie się naturalnie zużywać.

Położenie elewacji na fasadzie stanowi ostatni etap prac wykończeniowych domu. Precyzując ich zakres w przypadku elewacji i pełnionej przez nią w domu podstawowej roli - są to prace termoizolacyjne tworzone poprzez systemy ociepleń. Elementy budowy, które mają za zadanie skutecznie zabezpieczać dom przed zbytnim wyziębieniem zimą oraz nadmiernym nagrzaniem podczas gorących, letnich miesięcy w roku.

Przez nieocieplone, źle izolowane ściany budynku może uciekać nawet ponad 30 procent coraz trudniejszego do uzyskania ciepła. Termoizolacja tworzy system ociepleniowy całego budynku. Zamknięta od zewnątrz elewacją warstwa termoizolacyjna powstaje często z wełny mineralnej lub ze styropianu. Wybór odpowiedniej technologii izolacyjnej na ogół bywa świadomą decyzją inwestora. Czy równie świadomie dokonywany jest wybór optymalnej dla potrzeb budynku elewacji?

Ściany nowego domu zbudowanego w stanie surowym straszą swoją surowością i dalekie są od estetycznej wizji przytulnego domku. Dlatego bardzo istotnym aspektem budowy jest wykończenie go właśnie w taki sposób, by osiągnąć wymarzony efekt radosnego gniazdka. Z tego powodu, elewacja staje się często wyborem tylko estetycznym, mającym znaczenie wizualne. Jednak elewacja może być też skuteczną warstwą ochronną budynku.

Bez względu na to, czy elewacje aplikować będziemy bezpośrednio na cegłę, bloczki gipsowe lub betonowe, czy też dopiero na warstwę ocieplającą, mamy szereg możliwości i materiałów, którymi można się posłużyć. Od okładziny z kamienia naturalnego czy sztucznego, poprzez drewno i tworzywa sztuczne do tynku w różnych odmianach.

Najważniejszym kryterium wyboru produktów elewacyjnych powinna być przede wszystkim jakość, a nie atrakcyjna cena. Koszty stworzenia elewacji to zaledwie ułamek kompleksowych kosztów inwestycji budowlanej, a osiągnięte nieznaczne oszczędności nie przynoszą wymiernych rezultatów ekonomicznych.

Ważne jest, żeby ochronić elewację domu przed rozmnażającymi się w wilgotnym środowisku mikroorganizmami. Dlatego najważniejszym warunkiem ochrony jest szybkoschnący, suchy tynk. Taki, który szybko pozbywa się wilgoci, zanim grzyby, pleśń i algi zadomowią się na jego powierzchni.

Takie warunki spełnia innowacyjny hydrofilowy tynk AquaBalance. Na czym polega jego unikalność? Na powierzchni powszechnie i tradycyjnie stosowanych tynków woda utrzymuje się przez długi czas, z łatwością zalegając w zagłębieniach chropowatej, nierównej powierzchni.

W przypadku tynku hydrofilowego AquaBalance nadmiar wody błyskawicznie wnika w liczne mikrokanaliki, rozsiane na całej powierzchni tynku. W ten sposób powstaje znacznie większa, łatwiejsza powierzchnia parowania wilgoci, sprzyjająca szybkiemu schnięciu. Dzięki temu powierzchnia tynku jest sucha i nie stanowi potencjalnego schronienia dla zagrażających budynkowi mikroorganizmów.

Brak komentarzy: