Tynk okrywa niemal całą powierzchnię obiektu budowlanego. I robi to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym jest tynk? To warstwa stworzona z zastosowania odpowiednio zmodyfikowanej zaprawy lub gipsu.
Podstawowym zadaniem tynku zewnętrznego jest skuteczne zabezpieczenie powierzchni budynku przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Jednak tynk na elewacji jest odpowiednio dobieranym elementem ze względu na możliwość nadania budynkowi estetycznego wyglądu.
Popularnym w budownictwie stosowanym na zewnątrz wykończeniem elewacji jest tynk cienkowarstwowy. Jeśli chcemy, żeby zastosowany tynk cienkowarstwowy nie tylko ładnie wyglądał na budynku, ale pełnił skutecznie swoje funkcje, to powinien zostać odpowiednio dobrany zarówno do konstrukcji budynku, jak też jego lokalizacji. Wybierając tynk cienkowarstwowy na elewację powinniśmy też pamiętać o specyfice warunków środowiskowych, jak stopień zawilgocenia lub zanieczyszczenia powietrza.
Często używanym tynkiem cienkowarstwowym dla budynków narażonych na uszkodzenia mechaniczne jest tynk akrylowy. Zaleca się go do elewacji budynków ocieplanych płytami styropianowymi. Akryl stanowiący ważny element składu tynku powoduje, że powłoka jest elastyczna, a więc odporna na uderzenia.
Akryl chroni ściany budynku przed szkodliwym działaniem wody. To dlatego, że akryl charakteryzuje się niską wodochłonnością. To kolejna zaleta stosowania tynku akrylowego w systemach ociepleń wykorzystujących styropian.
Warto zwrócić uwagę na akrylowe masy tynkarskie weber TD321 oraz weber TD322. Poza wymienionymi zaletami tynku akrylowego, czyli elastycznością, odpornością na uderzenia mechaniczne oraz niską wodochłonnością, posiadają powłokowe zabezpieczenie przeciwko porastaniu algami lub grzybami.
Produkowane przez firmę Weber tynki akrylowe są popularnym rozwiązaniem stosowanym do barwnego pokrycia systemów ociepleń zagrożonych dużym naprężeniem termicznym. Możliwe jest zastosowanie ciemnej kolorystyki nawet na większych powierzchniach ścian.
Akrylowe masy tynkarskie weber TD321 oraz weber TD322 dostępne są aż w 248 kolorach. Produkty weber TD321 i weber TD322 są barwione fabrycznie, więc wybór koloru nie oznacza żadnego dodatkowego nakładu prac wykonawczych. Klientowi dostarczane są w wiadrach w formie pasty we wskazane miejsce prac elewacyjnych.
W przypadku tynku weber TD322 po dodaniu do jego składu przyspieszacza wiązania weber PC251 można go stosować przy temperaturze otoczenia i podłoża +1°C. To sprawia, że bez problemu można wykonywać prace wykończeniowe elewacji w chłodne, jesienne dni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz