poniedziałek, 29 września 2014

Przyjaciel Multipor na filmach

Seria krótkich filmów Twój Przyjaciel Multipor to konsekwentna kontynuacja edukacyjnego projektu video, który jest realizowany przez Xella Polska na platformie YouTube.pl pod nazwą BudowanePL.

Video prezentuje izolację ścian mieszkań Multiporem z bliska i z… bardzo bliska. Multipor stosowany jest do ocieplenia od wewnątrz, więc nie zobaczymy go stojąc na ulicy. Dlatego powstała seria krótkich filmów, dostępnych na playliście Twój Przyjaciel Multipor:



Dlaczego coraz częściej znajduje zastosowanie ocieplanie od wewnątrz? Bo jest to praktyczne i efektywne, gdy izolacja od strony zewnętrznej jest niemożliwa lub niewskazana.

Multipor staje się wszechobecny! To dlatego że nadaje się do zastosowania w każdym miejscu w Polsce. Nie ma też znaczenia, czy izolowane jest mieszkanie w bloku wielorodzinnym, czy w kamienicy. Multiporem można izolować mieszkania na parterze, piętrze, czy też na poddaszu.

Nagrania z procesu docieplania Multiporem pochodzą z kilku izolowanych mieszkań rozsianych po całej Polsce. Filmy prezentują więc zastosowanie płyt Multipor z punktu widzenia mieszkańców niedogrzanych mieszkań.

Nagrania udokumentowały przyczyny zastosowania ocieplenia od wewnątrz oraz łatwy sposób docieplenia ścian w mieszkaniach. Na filmach nie znajdziemy jednak specjalistycznego nazewnictwa oraz danych technicznych. Takie informacje znajdziesz na karcie produktu Multipor na ytong-silka.pl.

Nagrania w ramach cyklu Twój Przyjaciel Multipor pochodzą z najróżniejszych pór roku, bo izolację wykonuje się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego ani zima, ani warunki atmosferyczne nie są przeciwwskazaniem do ocieplenia od wewnątrz przy zastosowaniu płyt Multipor.

poniedziałek, 22 września 2014

EnergoMocni.pl

Dlaczego powstał projekt Energomocni.pl skierowany do wykonawców budowlanych w Polsce?

Ytong i Silka jako pierwsze posiadały istotne i kopiowane przez innych producentów udogodnienia, które przyspieszały i ułatwiały pracę na budowie. Jako pierwsze materiały budowlane posiadały przemyślane rozwiązania wspierające pracę na budowie, czyli system pióro-wpust i uchwyty montażowe w bloczkach.

Ergonomia pracy na budowie zawsze była jednym z priorytetów Xella. Wdrażane w procesie produkcji materiały budowlane, wsparcie podczas montażu montażu oraz warsztaty dla ekip budowlanych,

To wszystko umożliwiało wzrost komfortu pracy na budowie i skrócenie czasu wznoszenia budynku.

Współczesne grupy wykonawców budowlanych to zespoły posiadające odpowiednie kwalifikacje, niezbędne do wykonywania coraz bardziej skomplikowanych zadań budowlanych. Wykonawcy budowlani dysponują więc coraz bardziej zaawansowanymi narzędziami oraz posiadają umiejętności w obsłudze profesjonalnego sprzętu.

Praca budowlańca na ogół jest sezonowa, tak jak funkcjonowanie całej branży budowlanej. Często zajęcie wykonawcy na budowie wiąże się z wielodniowym pobytem poza domem, wydłużonym czasem pracy w ciągu doby oraz solidnym wysiłkiem fizycznym. Wykonawca wznosząc budynek na otwartej przestrzeni musi bez emocji znosić kaprysy pogody i solidnie wykonywać swoje zadanie.

Fachowe wykonawstwo odgrywa niezwykle ważną rolę podczas budowy. Prawidłowe wymurowanie bloczków zapewni najwyższej jakości właściwości w zakresie energooszczędności, wytrzymałości i akustyki budynki.

Ddoceniając rolę wykonawców budowlanych w procesie budownictwa energooszczędnego, Xella Polska wystartowała z projektem Energomocni.pl.

Rozwijające się dynamicznie budownictwo energooszczędne ma szansę na rozwój, nie tylko dzięki odpowiednim materiałom budowlanym, ale również za sprawą profesjonalnych ekip wznoszących domy przyszłości. Precyzja, sumienność i dogłębna znajomość technologii budowlanych to cechy charakteryzujące coraz więcej firm wykonawczych na polskim rynku.

Chociaż współczesne budownictwo posiada coraz więcej udogodnień wspierających pracę ekip budowlanych, to jednocześnie wymaga bezustannego podnoszenia kwalifikacji. Trudno przecież wyobrazić sobie rozwój budownictwa energooszczędnego w Polsce bez rosnących umiejętności wszystkich specjalistów branży budowlanej. Pojawiające się nowe technologie budowlane są opracowywane przez naukowców, potem trafiają na rynek dzięki producentom, ale to właśnie firmy wykonawcze pierwsze je poznają, wdrażają nowatorskie pomysły i często odkrywają zarówno ich zalety, jak i wady.

Dlatego dla ekip budowlanych specjalizujących się w budownictwie energooszczędnym Xella Polska skierowała projekt Energomocni.pl.

Zarejestrowani na stronie internetowej Energomocni.pl wykonawcy budowlani mogą liczyć na różnorodne wsparcie, promocje i atrakcyjne gadżety.

czwartek, 18 września 2014

Uważaj na swój sen

Praca zawodowa, przeciążenie nauką, a czasami nadmiernie skomasowane obowiązki rodzinne mogą prowadzić do zaburzeń naszego snu. Sen ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Jest dla naszego organizmu tak samo ważny, jak powietrze, którym oddychamy.

Przesadnie wydłużając sen pozbawiamy się jego największej, zdrowotnej wartości. Skracając swój czas snu możemy doprowadzić do sytuacji, która może być dla nas nie do zniesienia.

Przypadek Petera Trippa i jego bezsenności mówi nam wiele o roli snu. Tripp uczestniczył w bezsennym maratonie czuwania. Jednocześnie wykonywał w ramach kampanii związanej z maratonem bez przerwy swoją pracę (wakeathon) dla rozgłośni radiowej. Wszystko to dla poparcia pewnej społecznej akcji.

Popularny DJ radiowy, Peter Tripp znalazł się w czasie swojego społecznego manifestu pod obserwacją zaciekawionych efektami braku snu lekarzy. Specjaliści medyczni monitorowali zmiany w jego funkcjonowaniu poznawczym oraz zmiany metaboliczne w organizmie. Stan, którego doświadczył podczas eksperymentu Peter Tripp medycyna określa deprywacją snu.

Peter Tripp spontanicznie uczestniczył w badaniu i nie przewidywał jego fatalnych skutków. Początkowo, zaczynając od pierwszej nieprzespanej nocy odczuwał nasilające się halucynacje wzrokowe. Mijały kolejne doby, a on roztrzęsiony, zachowywał się coraz bardziej niczym narkoman na głodzie heroinowym.

Już po 100 godzinach bezsennego maratonu lekarze wykryli bardzo poważne problemy z jego pamięcią. Dodatkowo, nasilające się halucynacje wywoływały u Petera niespodziewane i silne ataki paniki oraz agresji.

Czuwający DJ zachowywał się coraz bardziej obsesyjnie i dziwacznie wobec otoczenia. Popadał w paranoję, podejrzewając lekarzy o próby pozbawienia go życia.

Po przekroczeniu 150 godzin maratonu czuwania jego relacje ze światem zewnętrznym poważnie osłabły, zdaniem niektórych zachowywał się czasami somnambulicznie. Peter Tripp sprawiał chwilami wrażenie czuwającego, tymczasem wykonywane przez lekarzy zapisy czynności bioelektrycznej jego mózgu były charakterystyczne dla snu. Eksperyment przerwano po 200 godzinach.

Źródło: Wyśpij się! Przypadek Petera Trippa

czwartek, 4 września 2014

Stan miejskiej architektury

Człowiek chce żyć wygodnie. Miejsce jego mieszkania, pracy i wypoczynku ma otaczać ładna okolica. Niestety – ładna – czyli subiektywnie odbierana rzeczywistość, która jednym się podoba, a innym nie podoba. Pragnąc więc pięknej przestrzeni, pozbawionej szarości i starości, człowiek morduje miasta.

W jaki sposób można współcześnie mordować metropolie? Takiej zbrodni można dokonać przy użyciu kolorowej, agresywnej elewacji zabijającej architekturę miasta. Karta Ateńska opublikowana pod przewodnictwem Le Corbusiera w 1931 zwracała uwagę na potrzebę uwypuklenia miejskich zabytków. Zalecano przy wznoszeniu budowli respektowanie charakteru i oblicza miasta – przede wszystkim w sąsiedztwie zabytków. Ich otoczenie powinno być przedmiotem szczególnej troski ze względu na samopoczucie mieszkańców współczesnych miast.

Le Corbusier nie był jednak jasnowidzem i nie przewidział, że człowiek współczesny w potrzebie udoskonalania przestrzeni prześcignie najśmielsze postulaty Karty Ateńskiej.

Nie wiedział, że sprawny urzędnik i swawolny właściciel przepoczwarzą rzeczywistość w świat, w którym nic już nie będzie stare. Bo stare jest złe. Może przypominać człowiekowi o śmierci. Dlatego stosujemy gdzie popadnie kolorowe elewacje.

Zobacz: Agresywne elewacje bez fasad

Tymczasem ściana dostojnej kamienicy jest nie tylko dowodem przemijania, ale również żywym świadectwem kultury i historii miasta. Unikalna ściana pokryta styropianem i fosforyzującą elewacją ukryję prawdę o tym, że świat się starzeje, ale również prawdę o tym, jakie były dzieje miasta. Człowiek bez historii jest tymczasem, jak drzewo bez korzeni.