poniedziałek, 23 maja 2011

Xella zbiera folię z placu budowy

Już od 26 miesięcy Xella we współpracy z firmą Interseroh Organizacją Odzysku prowadzi proekologiczną akcję na rzecz ochrony środowiska - „Folia znika z budowy”. Akcja ma na celu zmniejszyć ilość sztucznych tworzyw, przede wszystkim folii, która zostaje na placach budów. Zgodnie z ogólnoświatowymi trendami Xella angażuje się w ekologiczną utylizację tych odpadów. Najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest ich ponowne wykorzystanie.

Wiosną na terenie całego kraju rozpoczyna się wiele nowych budów, szczególnie w sektorze budownictwa jednorodzinnego, dla którego prognozy rynkowe są coraz bardziej pozytywne. Inwestorzy przyłączając się do tej inicjatywy, mogą w prosty sposób zadbać o środowisko naturalne.

Co udało się osiągnąć?

Akcja „Folia znika z budowy” trwa od początku 2009 roku. Już po pół roku od jej rozpoczęcia organizatorzy oczyścili z folii 50 placów budowy w całej Polsce. Po upływie roku liczba ta wzrosła 2,5-krotnie – akcja objęła już 135 placów budowy. W okresie od wiosny do jesieni 2010 akcja ponownie zaczęła się dynamicznie rozwijać.

W pierwszym kwartale roku 2011 organizatorzy zabrali już niemal 4 000 kilogramów folii. Najwięcej zgłoszeń odnotowano z województw: mazowieckiego, śląskiego oraz kujawsko–pomorskiego. W tym okresie najczęściej odbiór folii zgłaszali inwestorzy indywidualni.

Podczas trwania akcji odebrano łącznie ponad 90 000 kg folii z ponad 240 budów z całej Polski.

Według danych GUS w ubiegłym roku na terenie kraju rozpoczęto budowę 158 064 mieszkań, w tym 55 proc. w budownictwie jednorodzinnym, a do użytku oddano 135 715 mieszkań – również ponad połowę w tym sektorze.

Artykuł Xella zbiera folię z placu budowy.

niedziela, 22 maja 2011

Sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce

Kolektory słoneczne, zwane popularnie solarami to urządzenia, które zamieniają energię słoneczną na energię cieplną. Są na ogół instalowane na dachach budynków, czasami bezpośrednio na ziemi.

Kolektory słoneczne działają wtedy, gdy chmury nie ograniczają dostępu promieni słonecznych do ziemi. Liczba dni pochmurnych waha się od 120 na nizinach środkowej Polski, do 160 w górach i na pojezierzach, czyli przez około osiem miesięcy w roku solary mogą być w Polsce skutecznym źródłem energii odnawialnej.

Sprzedaż kolektorów słonecznych w poprzednim roku w Polsce kształtowała się na tym samym poziomie co rok wcześniej. Jak jednak wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej duże firmy odnotowały spadek sprzedaży. Pełny raport zaprezentowany zostanie na IV Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej pod koniec maja w Warszawie, jednak organizator forum, czyli Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował niektóre dane na temat energooszczędności w Polsce.

Według informacji Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że 2010. roku zainstalowano na terenie Polski ok. 146 tys. m2 kolektorów słonecznych. Cały artykuł Sprzedaż kolektorów słonecznych.

wtorek, 17 maja 2011

Co to jest nadproże?

Nadproże to najczęściej zbrojony element - prefabrykowany lub wykonany na budowie, znajdujący się za otworami w ścianach budynku. Na nadprożu opiera się wyższa część ściany.

Zadaniem nadproża jest przeniesienie obciążeń, które oddziałują na fragment muru ponad otworem na mur, po obu stronach tego otworu. Nadproża mogą być wykonywane m.in. jako belki żelbetowe (wylewane na budowie), prefabrykaty żelbetonowe, stalowe lub z cegły zbrojonej prętami stalowymi.



Informacja pochodzi ze Słownika Pojęć ZdrowaBudowa.pl.

niedziela, 15 maja 2011

Zmiany w programach finansowych

Nadchodzą zmiany w programie Rodzina na Swoim, modyfikacjom ulegną także Rekomendacje. O co w tym wszystkim chodzi?

Decyzje przyspieszone
Program Rodzina na Swoim umożliwiający uzyskanie wsparcia ze strony rządu przy spłacie 50% odsetek, przez pierwsze 8 lat spłaty kredytu, cieszył się niewątpliwie ogromną popularnością. Osoby zainteresowane zakupem własnego „M” najczęściej pytały właśnie o kredyt preferencyjny. Jednak decyzją rządu program będzie zmierzał ku końcowi. W związku z tym już na początku kwietnia w życie wejdą zmiany, które sukcesywnie mają doprowadzić do wygaśnięcia programu.

Z puli mieszkań dostępnych z dopłatą zostaną wycofane nieruchomości z rynku wtórnego. Będzie to najpoważniejsza zmiana, ponieważ do tej pory aż 60% beneficjentów dokonywało zakupu mieszkań z rynku wtórnego. Korzystnym aspektem może być pobudzenie rynku budowlanego co wpłynie pozytywnie na gospodarkę kraju. Struktura rynku ulegnie zmianę, wzmocnią się firmy deweloperskie, a ucierpią na tym biura nieruchomości.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do grona osób uprawnionych nie dołączą osoby samotne oraz żyjące w niesformalizowanych związkach. Dodatkowym obostrzeniem będzie ograniczenie maksymalnego wieku jaki mogą osiągnąć osoby starające się o dopłatę. Kredytobiorcy pragnący zakupić mieszkanie przy wsparciu Skarbu Państwa nie będą mogli przekroczyć 35 roku życia. Spowoduje to ograniczenie grona beneficjentów o dodatkowe 25% .

- Można obecnie zaobserwować wzmożone zainteresowanie programem Rodzina na Swoim. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania, wahające się do tej pory, podejmują ostateczne decyzje pragnąc skorzystać z dopłat, które już za kilka miesięcy będą znacznie ograniczone – mówi Konrad Mitręga z Private Brokers.

Ilość mieszkań dostępnych w programie ograniczy również obniżenie wysokości maksymalnych cen mieszkań lub kosztów budowy, na które będzie można zaciągnąć preferencyjny kredyt. Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, która to zawiera założenia programu Rodzina na Swoim, zostanie zmniejszony współczynnik określający średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z 1,4 do 1,1.

Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego można będzie składać tylko do końca 2012 roku. Całość czytaj na serwisie TermoDom.